Ректор Львівської академії мистецтв привіз до Риму ікони «Arma Christi»

Ректор Львівської академії мистецтв привіз до Риму ікони «Arma Christi» - фото 1
Ректор Львівської національної академії мистецтв Василь Косів привіз до Ватикану збірку ікон Arma Christi, на яких вмонтовані осколки російських снарядів і ракет.

«У християнській іконографії, в християнській символіці хрест є як знаряддям страждання, так і символом перемоги і воскресіння», – зазначив в інтерв’ю для Радіо Ватикану – Vatican News ректор Львівської національної академії мистецтв Василь Косів.

Він розповів про проект Arma Christi – збірки ікон, що зображують страждання Христа. Особливість цих ікон полягає в тому, що на кожній з них вмонтовані осколки ракет чи снарядів, випущених російськими військовими на територію України.

Ректор Львівської академії мистецтв привіз до Риму ікони «Arma Christi» - фото 111481

У четвер, 30 березня 2023 р., в приміщені Радіо Ватикану відбулася презентація цього проекту та каталогу ікон. Цьому передувала участь Василя Косіва в загальній аудієнції в середу, 29 березня, під час якої він мав змогу представити і подарувати кілька цих ікон Папі Франциску.

«Кафедра сакрального мистецтва у Львівській національній академії мистецтв – єдина в Україні і єдина в Європі; серед державних навчальних закладів такого ніде немає», – наголосив ректор в інтерв’ю.

Він розповів, що над проектом Arma Christi працювали викладачі, студенти та випускники цієї кафедри. «Це була саме річниця повномасштабного вторгнення. Вони зібралися на кілька днів, а потім ще допрацьовували вдома, – зазначає він. – Назва Arma Christi, чи знаряддя страстей Христових, відповідає часу Великого посту і відображає те, що твориться в Україні, тому що знаряддя муки і вбивства Христа для українців сьогодні – це російські снаряди, бомби, це осколки, які щодня падають нам на голову, нас калічать і вбивають. І в кожній іконі вмонтована частинка цих осколків, інкорпорованих в іконографію».

Він розповів про той момент, коли під час загальної аудієнції на площі Святого Петра Святіший Отець, пересуваючись на своєму інвалідному візку і вітаючись з вірними, зупинився на кілька хвилин поруч з ними і поблагословив ікони. «Це був дуже зворушливий момент, тому що Папа немов би завмер, він водив рукою по цих осколках і утворилася певна пауза, що навіть ніхто не знав, що сказати. Було видно, що він все це дуже емоційно пережив, перейнявся», - розповів Василь Косів.

Мета проекту Arma Christi полягає не тільки в тому, аби мовою мистецтва говорити світові про страждання українського народу, але й допомогти студентам Львівської національної академії мистецтв, які тепер переживають особливі труднощі. Завдяки цій та іншим численним ініціативам ректор академії збирає кошти, аби їх підтримати.

Пан Василь пояснив, що деякі із вісімнадцяти ікон, які він привіз до Італії, були подаровані Папі, інші, за підтримки італійської благодійної організації Misericordie, будуть виставлені у деяких храмах Риму, Флоренції і, можливо, інших міст, і в часі Великого Посту й Страсного тижня стануть нагодою для особливої молитви.