"Релігійні лідери повинні підтримувати і просувати мирне співіснування", - Патріарх Варфоломій на форумі у Бахрейні

"Релігійні лідери повинні підтримувати і просувати мирне співіснування", - Патріарх Варфоломій на форумі у Бахрейні - фото 1
Вселенський Патріарх Варфоломій I цього тижня виступив на конференції в Бахрейні під назвою «Бахрейнський форум для діалогу: Схід і Захід для людського співіснування».

У своєму зверненні Патріарх зазначив, що «…православне християнство має тривалий досвід співжиття з іншими релігіями та конфесіями», - повідомляє ДФУ з посиланням на orthodoxtimes.com

За його словами, цей досвід не завжди виявився мирним чи простим, особливо коли він формувався на фоні піднесення націоналізму в другій половині 19-го століття, зіткненням глобальних геополітичних сил протягом 20-го століття та зростанням релігійного фундаменталізму на початку 21-го століття.

«Низка історичних подій перекроїла світовий релігійний ландшафт, сформувавши ставлення православ’я до множинності релігій та переоцінивши його роль на світовій арені», – зазначив Патріарх.

Він наголосив, що у цьому контексті особливого значення набуває Святий і Великий Собор Православної Церкви, скликаний на острові Крит (червень 2016 р.): «Чесний міжконфесійний діалог сприяє розвитку взаємної довіри та зміцненню миру і примирення. Церква прагне, щоб „мир з висоти“ більш відчутно відчувався на землі. Справжній мир досягається не силою зброї, а лише любов’ю, яка „не шукає свого“ (1 Кор 13:5). Єлей віри повинен використовуватися для того, щоб заспокоювати та зцілювати рани інших, а не для того, щоб розпалювати нові вогнища ненависті».

Вселенський Патріарх зазначив, що зустріч і діалог вимагають відданості та рішучості як на індивідуальному, так і на суспільному рівні.

«Опозиція до екуменічного чи міжрелігійного діалогу зазвичай походить від страху і незнання або нетерпимості до релігійного розмаїття. На противагу цьому, справжній і щирий міжрелігійний діалог визнає відмінності між релігійними традиціями і сприяє мирному співіснуванню та співпраці між народами і культурами. Це не означає заперечення власної віри, а скоріше адаптацію та збагачення власної ідентичності та самосвідомості в перспективі відкритості до інших. Це також може зцілювати і розвіювати упередження та сприяти взаємному порозумінню і мирному вирішенню конфліктів», – сказав Патріарх.

За словами Патріарха, зустріч і діалог є ефективними лише тоді, коли вони відбуваються в дусі довіри та поваги. Через діалог «ми визначаємо нашу готовність прийняти відмінності».

Вселенський Патріарх підкреслив, що Патріархія має намір подавати приклад, демонструючи, як релігійні лідери повинні підтримувати і просувати мирне співіснування, справедливість і рівність.

«Ми десятиліттями підтримували міжрелігійні конференції, усвідомлюючи, що щирий діалог може протистояти нетерпимості та насильству, «запобігаючи зловживанню релігією з боку фундаменталістів та фанатиків», - промовив Варфоломій.

Вселенський Патріарх також підкреслив, що як «служителі віри, ми повинні в усі часи будувати мости. За понад тридцять років нашого перебування на посаді Вселенського Патріарха, це ті принципи, які ми цінуємо не лише для нашої власної Церкви та християнства в цілому, але й для всіх релігій та людства в цілому».