Created with Sketch.

Релігійні підсумки 2023 року на Черкащині

16 лютого, 13:52

Про деякі моменти релігійного життя області

Православні

В центрі публічної уваги продовжувало перебувати протистояння між ПЦУ та УПЦ МП.

Несподіваним, хоча і прогнозованим, стало втручання в конфлікт міської влади Черкас. До літа 2023 року міський голова Анатолій Бондаренко уникав публічно ставати на бік однієї з церков. Не афішуючи своїх релігійних симпатій тим не менш, він був відомий своєю активною, хоча і не публічною, підтримкою УПЦ МП. Особливо після перемоги на виборах на посаду міського голови Черкас у 2015 році.

Звертає на себе увагу статистика переходів в області з УПМ МП до ПЦУ. Коли порівняти цифри які подаються органами влади та опонентами, то виявиться, що вони можуть не співпадати. Причина одна. Називається «хто, як і що рахує.» Черкаська обласна військова адміністрація подає інформацію про ті громади, щодо яких вже підписано розпорядження голови ОВА про зміну юрисдикцію. Натомість представники ПЦУ іноді подають в одній цифрі одразу три цифри. Дивно, але факт. Вони можуть плюсувати кількість громад, що вже юридично перейшли до них, кількість громад, що подали документи на реєстрацію змін, та тих котрі лишень провели збори про перехід. В свою чергу представники УПЦ МП визнають лише ті переходи котрі відбулися на їхню думку без порушень чинного законодавства.

Митрополит Федосій (Снігірьов) нинішній керуючий Черкаською єпархією УПЦ МП став найбільш медійно активним серед релігійних керівників області. Затримання у квітні, висунення звинувачень, цілодобовий домашній арешт, котрий в грудні був замінений на нічний домашній арешт. Паралельно з цим боротьба зі своїми опонентами. Надзвичайна медійна активність, вміння знаходити інформаційні приводи, вдало використовувати на свою користь навіть негативні публікації та коментарі. Як результат кількість підписників офіційного єпархіального Ютуб-канала починаючи з січня 2023 року зростає в середньому на 1 тисячу підписників щомісяця. Результат вражаючий.

Протестанти

Зосередилися переважно на розвитку власних громад, допомозі фронту та переселенцям. Важливою особливістю діяльності частини громад стало нарощування активності церковних акаунтів у соціальних мережах. В одних така робота відбувається системно, а в інших час від часу.

Іудеї

В 2023 році на святкування Рош-га-Шана до могили цадика Нахмана Бреславського в м. Умань приїхало близько 37 – ми тисяч паломників хасидів. Абсолютний рекорд. Та ще й встановлений під час війни. В Умані проживало до початку повномасштабного вторгнення трохи більше 80-ти тисяч мешканців. Виходить, що кількість населення зросла одномоментно більш ніж на третину. Залишається лише приємно дивуватися як змогла витримати таке величезне навантаження інфраструктура міста.

Влада

Органи державної виконавчої влади області контроль над релігійною ситуацією втратили, та схоже і не надто бажають його повернути. Моніторинг, справжній, з системним аналізом ситуації, теж не проводиться. І це при тому, що в області зареєстровані і діють релігійні організації щонайменше кількох течій, що можуть бути пов’язані зі спецслужбами рф.

Читайте також