• Головна
  • Новини
  • Релігійні лідери світу наголосили на потребі мирного вирішення нагірно-карабахського конфлікту...

Релігійні лідери світу наголосили на потребі мирного вирішення нагірно-карабахського конфлікту

27.04.2010, 14:54
Духовні лідери з 30 країн світу беруть участь у Всесвітньому саміті релігійних лідерів, який розпочався 26 квітня у столиці Азербайджану Баку.

БАКУ — Духовні лідери з 30 країн світу беруть участь у Всесвітньому саміті релігійних лідерів, який розпочався 26 квітня у столиці Азербайджану Баку. Учасники заходу обговорять проблеми глобалізації, вирішення нагірно-карабахського конфлікту між азербайджанцями та вірменами, питання екуменізму і ролі релігій у суспільному житті народів.

На початку роботи саміту Глава мусульман Азербайджану Аллахшукюр Пашазаде, Католікос всіх вірмен Ґарегін ІІ і Патріарх РПЦ Кирил провели тристоронню зустріч, під час якої обговорили проблему Нагірного Карабаху, який під час війни між Азербайджаном та Вірменією перейшов у 1994 році під контроль Єревану. Туреччина та Вірменія підписали у 2009 році угоду про встановлення дипломатичних стосунків та відкриття кордонів між двома країнами, але через труднощі з Нагірним Карабахом ця угода досі не ратифікована Вірменією.

За результатами зустрічі сторони підписали декларацію про співпрацю з врегулювання конфлікту щодо Нагірного Карабаху. Під час зустрічі, як інформує «Радіо Свобода», сторони дійшли згоди, що ця територіальна проблема має бути вирішена лише мирним шляхом.

Згідно з коментарями експертів, знаковим є уже сам візит Католікоса всіх вірмен до столиці Азербайджану. Він, за їх оцінками, збільшує можливість мирного вирішення питання щодо Нагірного Карабаху.

Гарегін ІІ також запропонував провести наступний саміт у столиці Вірменії Єревані.

Через стан здоров’я у саміті не зміг взяти участь Патріарх Грузинської Православної Церкви Ілля ІІ. Проте він зазначив, що релігійні лідери не можуть оминути проблеми, яка виникла в Грузії через штучне від’єднання від неї Абхазії та Південної Осетії.

«Потрібен мир на основі історичної справедливості. Грузія ніколи не змириться із втратою Абхазії та Південної Осетії і всіляко прагнутиме до відновлення своєї територіальної цілісності», — йдеться у зверненні Грузинського Патріарха до учасників саміту.

Своє звернення учасникам заходу надіслав і Президент Азербайджану Ільхам Алієв, в якому висловив сподівання, що Баку стане «центром діалогу між релігіями».

«Азербайджан – природний міст між Європою й Азією. Представники різних релігій і націй жили разом в Азербайджані упродовж століть. Я сподіваюся, що прийде той день, коли Баку буде визнаний столицею європейської культури. І це буде вкладом у розвиток взаємин Азербайджану з християнами і мусульманами світу», – заявив Алієв.

Водночас напередодні релігійного форуму в Азербайджані низка міжнародних правозахисних організацій, а також Держдепартамент США у своєму березневому звіті розкритикували владу Ільхама Алієва за придушення релігійних свобод в країні.