• Головна
  • Публікації
  • Релігійні провідники світу у Києві обговорили значення релігії у сучасному суспільстві...

Релігійні провідники світу у Києві обговорили значення релігії у сучасному суспільстві

26.04.2012, 16:27
Релігійні провідники світу у Києві обговорили значення релігії у сучасному суспільстві - фото 1

25-26 квітня у Києві проходить дводенний другий Київський міжконфесійний форум «Назустріч змінам. Значення релігії в сучасному світі», організований за ініціативи Фонду Олександра Фельдмана разом з Інститутом прав людини і запобігання екстремізму та ксенофобії та Українського єврейського комітету.

25-26 квітня у Києві проходить дводенний другий Київський міжконфесійний форум «Назустріч змінам. Значення релігії в сучасному світі», організований за ініціативи Фонду Олександра Фельдмана разом з Інститутом прав людини і запобігання екстремізму та ксенофобії та Українського єврейського комітету. Про форум з місця події розповідає Катерина НОВІКОВА.

Конференція-Ки.jpg

Першого дня відбулась конференція «Віровизнання в умовах демократії та світського суспільства». Учасники обговорювали прогнози розвитку релігії на майбутнє у глобальному світі за десять, двадцять, п’ятдесят років; питання взаємодії медіа та релігії в ХХІ ст., зокрема яку роль відіграють медіа в створенні іміджу релігії в очах громадськості; можливості змін у сфері християнства, ісламу та юдаїзму в сучасному світі; як сучасні революції впливають на наше сприйняття релігії. Конференцію відкрили зачитаними привітаннями від Президента Віктора Януковича та Предстоятель УПЦ (МП) Митрополита Володимира (Сабодана).

Феофіл.jpgПочесний гість Форуму Блаженніший Феофіл III, Патріарх Святого Града Єрусалима і всієї Палестини у своєму виступі зазначив: «Сучасна політика намагається бути секулярною – відокремлює релігію від, власне, політики. Але основна проблема в тому, що конфлікти, на кшталт близькосхідного, не можливо вирішити без релігійних лідерів. Оскільки ці конфлікти носять в собі релігійну основу».

Ініціатор заходу Олександр Фельдман висловив переконання, що віра єднає людей, а не роз’єднує. «Ми вважаємо, що Україна гідна того, щоб стати місцем проведення щорічного міжнародного міжконфесійного форуму, присвяченого питанням співіснування різних релігій, релігійних та світських громад» – сказав він. Він також запропонував звернутись до уряду Ізраїлю з проханням надати звання «праведника миру» Главі УГКЦ Андрею Шептицькому, який під час Другої світової війни рятував єврейських дітей.

На другій пленарній сесії, присвяченій діалогу трьох світових монотеїстичних релігій, за участю архимандрита Кирила (Говоруна), проректор аспірантури РПЦ (Росія), Імама Абдульджалиля Саїда, генерального секретаря Всесвітнього конгресу релігій (Великобританія), модератор Віктор Єленський, Президент Асоціації релігійної свободи, зазначив, що релігія сьогодні повертається до політики та суспільної сфери, але не завжди так, як ми того прагнемо, не в образі Матері Терези, а подеколи грізних конфліктогенних проявах.

Другого дня, 26 квітня, у Верховній Раді України відбулась спеціальна сесія: сучасні релігійні конфлікти: причини і адекватні способи їх розв’язання за участю колишнього Генерального секретаря Ради Європи Вальтер Швіммера, голови Міжнародного координаційного комітету форуму «Діалог цивілизацій», а також Шарон Розен, Співголови Search for Common Ground (Ізраїль), Буди Бальжиєвича Бадмаєва (Доньєд-лами), настоятеля дацана Санкт-Петербурга (Росія), Анни-Маріїя Ревколевскі, голови The Aladdin Project (Франція), Посла Мусі Хейлу, Регіонального директора Interfaith Peace-building Initiative (IPI) and United Religions Initiative (URI) (Эфіопія). Учасників привітав Володимир Литвин, голова Верховної Ради.

 

Київський форум задуманий організаторами як «осередок міжнародного діалогу між світовими релігіями». Видатні релігійні та громадські діячі з різних країн світу намагались осмислити можливості налагодження етнорелігійного діалогу в світі, де дедалі частіше виникають політичні та релігійні конфлікти. У тематичних засіданнях конференції, зокрема, взяли участь відомий виконавець хіп-хопа Моше Леві Шайна (Shyne) та Посол доброї волі Беліза (Ізраїль), який успішно поєднує кар’єру в музиці зі стилем життя ультраортодоксального юдея, Борис Ложкін, президент Українського Медіа Холдингу, голова Духовного управління мусульман Росії Нафігула Аширов, Доньед-Лама, колишній старший продюсер CNN Іззі Лемберг, Отець Набіль Хаддад, директор Йорданського центру міжконфесійного співіснування, Равин Леві Матусоф з Європейського Равиністичного Центру (Бельгія), Доктор Мохаммед Шуджаюдин Шафі (Рада мусульман Великобританії, Аврум Бург, колиншній спікер Кнесету (Ізраїль) та інші.

Учасники Форуму оприлюднили Звернення до Генерального секретаря ООН Пан Гі Муна, висловивши занепокоєння щодо ситуації з правами релігійних меншин у Північно-Африканських та Близькосхідних державах, які почали рух до демократії.

Одним з результатів конференції стало рішення, висловлене в підсумковій «Київській декларації» учасників,  Міжнародну міжконфесійну конференцію за участю лідерів найбільших релігійних громад перетворити на щорічний Київський міжконфесійний форум для розв’язання наявних глобальних і локальних гуманітарних протиріч на основі діалогу і взаємоповаги.

«Сьогодні, напевно, як ніколи раніше, релігії стикаються з проблемою визначення і розуміння свого місця в міжнародних подіях. Ця міжнародна конференція виводить Україну на абсолютно новий рівень – організатора міжнародного діалогу поміж світовими релігіями заради досягнення високої мети – міжконфесійного взаємопорозуміння та мирного співіснування у динамічному та імпульсивному сучасному світі», – заявив Олександр Фельдман.

У Форумі в’язали участь:

Патріарх Єрусалимський Теофіллос III, Архиєпископ Нової Юстиніани і всього Кіпру Хрізостом II, Лідер Ради мусульман Великобританії доктор Мохаммед Шуджаюдін Шафі, Головний муфтій Духовного управління мусульман Росії Шейх Нафігулла Аширов, Лідер Міжнародного ісламського форуму діалогу проф. Хамід Бін Ахмед Аль-Ріфае, Генеральний секретар Світового конгресу релігій Імам Абдульджаліль Саїд, директор Йорданського центру міжконфесійного співіснування Батько Набіль Хаддад, Директор з міжнародних і міжцерковних зв'язків ПЦ Америки Отець Леонід Кишковський, Почесний президент Міжнародної ради християн і євреїв Давид Розен, Головний Муфтій Польщі і Голова Мусульманського релігійного союзу Томаш Міскіевіч, Президент Білоруського Союзу мусульман Муфтій Абу-Бекір Шабанович, Співголова Ради муфтіїв Росії і Глава Духовного управління мусульман Поволжя Мукаддас Бібарсов, настоятель дацана (Санкт-Петербург, Росія) Бадмаєв Буда Бальжіевіч (Доньєд-лама), Консультант із духовних питань Тибетського культурного та інформаційного центру (Москва, Росія) Високоповажний геше Нгаванг Тукдже, Глава Української єпархії Вірменської Апостольської Церкви Архієпископ Григоріс Буніатян та інші лідери релігійних громад ісламу, юдаїзму, християнства, буддизму та індуїзму.