Результат послідовної антиукраїнської політики окупантів у Криму: Горшков про знищення храму ПЦУ в Євпаторії

25 липня, 15:37
Суспільство
Демонтаж Хрестовоздвиженського храму ПЦУ в Євпаторії, окупований Крим, 21 липня 2024 року.  - фото 1
Демонтаж Хрестовоздвиженського храму ПЦУ в Євпаторії, окупований Крим, 21 липня 2024 року.
Джерело фото: Telegram/Андрій Цаплієнко
З початку окупації Криму росіяни знищують на півострові все, що повʼязано з українською ідентичністю, в тому числі і релігію. Демонтаж окупантами української церкви в Євпаторії — це результат послідовної антиукраїнської політики російської влади в Криму.

Про це Суспільне Крим розповів начальник відділу у справах релігії Державної служби України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС) Вячеслав Горшков.

"Ця історія триває вже не перший рік, навіть почалася ще до масштабного вторгнення — методично вичавлювалося все, що пов’язане з Україною, що було пов’язано з українською ідентичністю і, звісно, це дуже сильно відобразилося на церкві, на українській церкві. Спочатку це була церква Київського патріархату і пізніше, після 2019-го року, це ПЦУ. І ми знаємо, що фактично — Кримська єпархія була знищена", — наголосив він.

За словами Горшкова, утиски релігійної свободи відбуваються всюди, "куди приходить Росія". І це стосується вірян різних конфесій.

Він також наголосив, що міжнародне гуманітарне право чітко визначає, що цілеспрямоване знищення релігійних споруд, є злочином.

"Якщо, наприклад, поруч з лінією зіткнення, умовно кажучи, снаряд випадково потрапив в храм — це одне, але ми бачимо цілеспрямоване знищення релігійних споруд, навіть тих, які належать до церкви, яка начебто визнається Росією дружньою до себе, бо найбільша кількість постраждалих храмів — це були храми православної церкви. А от в Криму, там, де не було активних бойових дій, навпаки тут вже окупаційна влада вважає себе господарями цієї території і якщо така політика впроваджується, ми бачимо, що могло б очікувати Україну, якби не дай Боже вона була захоплена в більш значній мірі. Однозначно все проукраїнське знищувалося б", — розповів Горшков.

Керівник відділу у справах релігії ДЕСС також нагадав, що зі сторони України всі злочини ретельно фіксують задля подальшого використання цих доказів в звинувачення проти РФ в міжнародних судах.

"Ми, на жаль, не маємо механізмів, як, наприклад, зберегти православну спільноту на окупованій території, ми не знаємо як запобігти руйнуванню храмів або коли культові споруди просто відбираються і використовуються для інших цілей, задач. Але ми це фіксуємо і задача України про це не забувати, інформувати міжнародну спільноту про це, наполягати на тому, що ми не можемо це просто так залишити. Це стосується і зруйнованих споруд поруч з лінією бойових дій і також таких от злочинів на тимчасово окупованих територіях", — зазначив Вячеслав Горшков.

На запитання щодо того, як демонтаж церкви в Євпаторії вплине на релігійну ситуацію в Криму, Горшков відповів, що в законний спосіб громада православної церкви на півострові не зможе існувати.

"Все що їм залишається — це те, що залишилось, наприклад, православним після того, як більшовики захопили владу: почався так званий катакомбний рух. Тобто люди таємно від влади збирались, але це знов таки небезпечно. Звісно вичавлюється все і ті люди, які не зможуть або не захочуть виїхати з Криму на підконтрольну територію, але захочуть зберегти свою релігійну і національну українську ідентичність, напевно для них не дуже нелегкі часи. І це певний виклик, що нагадує ті гоніння, які церква пережила ще на початку свого існування від Римської імперії і зараз одна з останніх імперій робить те саме", — підсумував Горшков.

Хрестовоздвиженський храм в Євпаторії почали будувати до окупації Криму в 2014 році за типовим проєктом давнього західноукраїнського храму — всі елементи були зроблені вручну, його "зібрали" без використання цвяхів, скоб та інших елементів, які використовуються в сучасних умовах, пише пресслужба Православної церкви України.

У ПЦУ на нього є відповідні документи. Цей невеличкий дерев’яний храм або церква-каплиця, як її називали парафіяни, зводила сама громада.

Після окупації були неодноразові спроби росіян знести його. Також 2014 року був спалений купол церкви, а згодом його відновили.

Владика Климент повідомляв українським ЗМІ, що ініціатором знесення церкви був "заступник голови" окупаційного Кримського республіканського культурно-просвітницького товариства кримчаків "К’римчахлар" Пурим М.І.

У листопаді 2019 року окупаційний Євпаторійський міський суд постановив знести цей дерев’яний храм ПЦУ, задовольнивши позов "адміністрації Євпаторії" про "звільнення муніципальної земельної ділянки та проведення робіт з демонтажу зведеної будови".

23 липня 2020 року архиєпископ Сімферопольський і Кримський ПЦУ Климент отримав постанову "служби судових приставів" Криму про знесення церкви ПЦУ в Євпаторії у п’ятиденний термін. Площа ділянки, яку окупаційна адміністрація вимагає звільнити, становила 30 квадратних метрів.

У липні 2024 року окупаційна адміністрація міста Євпаторія звернулася із заявою до "Євпаторійського міського суду Республіки Крим", щоб отримати дозвіл на знесення української церкви.