РФ скликала Радбез ООН щодо "переслідування православ’я" в Україні

РФ скликала Радбез ООН щодо "переслідування православ’я" в Україні - фото 1
У Нью-Йорку відбувається засідання Радбезу ООН, скликане Росією через нібито "переслідування православ’я" в Україні. Представник Росії запропонував учасникам заходу заслухати три доповіді: від ООН – представника Альянсу цивілізацій, від УПЦ (МП) – архиєпископа Гедеона (Юрія Харона) та засудженого за держзраду письменника Яна (Якова) Таксюра.

Про це повідомляє Суспільне.

Росія домагалася допуску архиєпископа Гедеона до виступу в режимі онлайн, проте Велика Британія, яка головує у липні в Радбезі, ухвалила рішення допустити двох промовців із трьох, запропонованих РФ. Представник Росії зажадав поставити це питання як процедурне на голосування. "За" проголосувало троє з 15 членів РБ ООН, 12 – утрималися. Таким чином доповідь Гедеона не заслухали.

Заступник постпреда РФ Дмитро Полянський звинуватив захід у "солідарності із репресивною політикою київського режиму проти канонічного православ’я".

Представниця Альянсу у виступі зазначила, що розкол між українськими православними Церквами в Україні існував десятиліттями, але "загострився та охопив весь світ, оскільки православні Церкви опинилися перед вибором: чи стати на чиюсь сторону".

За її словами, згідно з оновленою доповіддю Управління Верховного комісара ООН, з 1 лютого по 30 квітня 2023 року "зросла кількість випадків насильства щодо членів та прихильників УПЦ МП".

Представниця ООН також згадала про дострокове розірвання договору оренди Києво-Печерської лаври з УПЦ МП: "Ми стурбовані тим, що сукупний вплив урядових дій проти УПЦ МП може бути дискримінаційним".

Водночас вона заявила, що на територіях, окупованих РФ, задокументовано дії, вчинені ЗС РФ проти релігійних громад, "включаючи насильницькі зникнення, свавільні затримання, катування чи інше жорстоке поводження та незаконні депортації священнослужителів та членів українських греко-католицьких та християнських євангельських громад".

"Більше того, російська окупаційна влада розграбувала та закрила три культові споруди, що належали баптистській громаді в Мелітополі, як повідомляється, на підставі їхніх зв’язків з іноземними спецслужбами без жодних чи незначних доказів", — сказала представниця Альянсу цивілізацій ООН.

Лінда Томас-Грінфілд, представниця США, заявила, що США серйозно ставляться до звинувачень у порушеннях прав людини, включаючи свободу релігії чи переконань і очікують, що всі уряди поважатимуть права людини та основні свободи.

"Однак на цій зустрічі ми бачимо те, що Росія цинічно скаржиться на погане поводження з УПЦ МП, тоді як вона бере участь у систематичному релігійному гнобленні на окупованих територіях. РФ продовжує жорстоке поводження з членами релігійних меншин на території України, які вона окупувала під час незаконної війни. Росія закликає до цієї зустрічі після знищення нею історичного Преображенського собору, який належить самій УПЦ МП", — сказала вона.

За словами дипломатки, те, що російський уряд подає себе як захисника є жахливим, адже збитки, завдані Росією релігійним об'єктам і місцям поклоніння в Україні, добре задокументовані.

"Український Інститут релігійної свободи повідомив, що 494 об'єкти в Україні були зруйновані, пошкоджені або розграбовані в Росії - це безсовісна війна", — сказада Томас-Грінфілд.

 

Японський дипломат засудив ракетний удар по Одесі, внаслідок якого пошкоджено собор.

"Росія намагається використовувати наративи, щоб представити себе як охоронця релігійної свободи. Але, якщо говорити про напади на релігійні об’єкти, то Росія завдала величезної шкоди Україні. Ми рішуче засуджуємо нещодавні російські ракетні обстріли Одеси, які призвели до жертв серед цивільного населення та пошкодили кафедральний собор, який охороняється ЮНЕСКО", — сказав він.

Представник Японії заявив, що Росія повинна вивести всі свої війська та військову техніку з України та поважати незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України в межах її міжнародно визнаних кордонів.