• Головна
 • Рішення і постанови Надзвичайного Синоду Української Греко-Католицької Церкви, що відбувся у Ватикані в днях 3-10 лютого 1991 р. Б....

Рішення і постанови Надзвичайного Синоду Української Греко-Католицької Церкви, що відбувся у Ватикані в днях 3-10 лютого 1991 р. Б.

10.02.1991, 16:23

На Синоді присутніми були всі владики з України та дияспори за винятком: Володимира Стернюка, Івана Семедія, Івана Маргітича і Йосифа Головача. На першій сесії цього Синоду почесними гостями були: архієпископ Анджело Содано - заступник секретаря Ватиканської Держави, і архієпископ Мирослав Марусин - секретар Конгрегації для Східних Церков.

За благословенням і вимогою Вселенського Архієрея Івана Павла II (лист від 16 листопада 1990 р.) скликати Синод Єпископів для обрання терни кандидатів на нового верховного архієпископа Львова, Блаженніший Мирослав Іван Кардинал Любачівський листом від 17 грудня 1990 р., прот. ч. 319/90, скликав Надзвичайний Синод Єпископів в Римі в днях 3-10 лю­того 1991 р.

На Синоді присутніми були всі владики з України та дияспори за винятком: Володимира Стернюка, Івана Семедія, Івана Маргітича і Йосифа Головача. На першій сесії цього Синоду почесними гостями були: архієпископ Анджело Содано - заступник секретаря Ватиканської Держави, і архієпископ Мирослав Марусин - секретар Конгрегації для Східних Церков.

Владика Содано у своєму слові до Отців Синоду заявив: „Цей Синод є продовженням Синоду чи братньої зустрічі Владик з УГКЦ зі Святішим Отцем, яка відбулася 25-26 червня 1990 року... А цей Синод, скликаний Його Святістю Папою Іваном Павлом II, має підготувати доповнення ієрархічної структури. Тому в листі до Блаженнішого Любачівського Папа дав докладні вказівки, згідно з якими слід провести на цьому Синоді вибір нового верховного архієпископа для Львова. Папа очікує чимскоріше докладного звіту про хід і результати цих виборів."

Отці Синоду слухали доповідь владики Мирослава Марусина, в якій він говорив, що Апостольська Столиця „має надію, а то й переконання, що достойний Єпископат Української Католицької Церкви, зібраний на цьому Синоді, візьме собі до серця дані йому Святішим Отцем вказівки і виконає програму у повній згоді з волею Христового Намісника. Йдеться, в першу чергу, про вибір достойних і здатних кандидатів на становище верховного архієпископа Львівського, щоб остаточно була завершена структура Церкви візантійсько-українського обряду, і вона могла правити Божим людом по приписам священних канонів, проголошених Папою Іваном Павлом II."

Коли гості, Владики Содано і Марусин, вийшли, Блаженніший Мирослав Іван сказав своє слово на відкриття Синоду: „...відкриваю цей Синод Єпископів Помісної Української Греко-Католицької Церкви, від якого залежатиме майбутня доля наших вірних у рідному краю на поселеннях. Нехай єдність і смиренномудріє панує між нами, і нехай Дух Святий просвітить уми й серця наші."

 1. Отці Синоду однозгідно прийняли ієрархічні призначення Апостольською Столицею владик в Україні так, як це проголошено в „[.'Оззегуаіоге Котапо" від 16 січня 1991 р.
 2. Отці Синоду не обрали терни кандидатів на Львівського верховного архієпископа.
 3. Постановили назначити комісію владик з України, котрі простудіювали б потребу створення нових єпархій в Україні та узгодили б їхні межі для рішення на наступному Синоді.

4.  Слухали слово владики Іннокентія Лотоцького на тему: „Один Хліб - одне Тіло."

 1. Схвалили, щоб владики з України обрали окрему комісію у складі владик, священиків, ченців і мирян для вивчення питання про можливість проведення Євхаристійного Конгресу у Львові під час ювілею 400-річчя Берестейського і 350-річчя Ужгородського відновлення церковної єдності.
 2. Слухали слово владики Івана Прашка про наукову конференцію у Львові в 1994 р. в межах сявткування 400- річчя Берестейського і 350-річчя Ужгородського відновлення єдності нашої Церкви з вселенською Церквою.
 3. Схвалили:

а)  проведення Міжнародного Наукового Конгресу в Римі в 1995-96 рр.

б)  проведення Наукової Конференції у Львові в 1992- 93 рр.

в)  Наукову Комісію у складі:

проф. д-р Мирослав Лабунька - голова;

члени: о. митрат Іван Хома, о. проф. д-р Ігор Мончак, о. монс. д-р Іван Дацько, о. проф. д-р Олександр Баран, о. протоархімандрит Ісидор Патрило, о. ректор Софрон Мудрий, о. д-р Дмитро Блажейовський, сестра Софія Сеник.

8. Схвалено тимчасовий бюджет:

на Міжнародну Конференцію                                       $ 160.000.00

на Наукову Конференцію                                             $ 60.000.00

на адміністративні витрати і підготовку

$ 35.000.00 Сума $ 255.000.00

9.  Уповажнили митрополита Стефана, економа Синоду, виплачувати з синодальної каси всі витрати на вищеназвані підготовчі праці.

 1. Слухали доповідь протоархімандрита Ісидора Патрила і о. д-ра Івана Дацька про потребу Статуту УГКЦ в Україні, який треба представити органам державної влади України для реєстрації. Проведено дискусію над доповідями.

1 1. Постановили просити о. Івана Жужика опрацювати проект такого Статуту та передати його Синодальній Канонічній Комісії.

 1. Слухали доповідь владики Єроніма Химія, голови Синодальної Канонічної Комісії, про працю над підготовкою пропозицій до Партикулярного Права нашої Церкви.
 2. Слухали аргументацію митрополита Максима стосовно заборони з боку Апостольської Столиці святити жонатих кандидатів у священики в західній дияспорі.
 3. Прийняли пропозицію митрополита Максима просити Апостольську Столицю відкликати таку заборону.
 4. Слухали доповіді митрополита Максима про можливість окремого церковного права, т. зв. Ічз зресіаіе, на основі якого східні патріярхи одержали б юрисдикцію над своїми вірними поза межами території їхніх патріярхатів.
 5. Схвалили створити особливу Комісію для вивчення і оформлення пропозицій такого Ічз зресіаіе для нашої Церкви в особах: митроп. Максим - голова; члени: о. Софрон Мудрий, о. Ісидор Патрило, о. Іван Жужик, о. Клим Корчагін.
 6. Схвалили пропозицію, щоб 1992-ий рік, на який припадає 100-річчя від заснування згромадження Сестер Служебниць, був відзначений в усій УГКЦ як Ювілейний Рік.

Передрук за виданням: "Рішення і постанови Синодів Єпископів Української Греко-Католицької Церкви 1989-1997 років", Львів (Благовісник Верховного Архиєпископа Української Греко-Католицької Церкви) 1998 року с. 11-14