Ріст нацсвідомості: РПЦ пропонує повністю перейти на юліанський календар

Ріст нацсвідомості: РПЦ пропонує повністю перейти на юліанський календар - фото 1
Перший заступник голови синодального Відділу зі взаємин Церкви із суспільством та ЗМІ Олександр Щипков вважає, що зростання національної самосвідомості в Росії спонукає замислитися про повернення до "старого стилю" – юліанського календаря.

Про це повідомляє Інтерфакс.

"Вже більше століття ми святкуємо кілька так званих зимових свят, які йдуть одне за одним. Новий рік, за ним Різдво і, нарешті, старий Новий рік. Ми не замислюємося про те, наскільки природним є цей порядок, ми до нього звикли. Але варто зупинитися на цій темі детальніше", - пише Щипков у статті, опублікованій у п'ятницю у "Незалежній газеті".

Представник Церкви зазначив, що календар – найважливіший соціальний інститут, "хронометричний каркас життя як окремої людини, так і всього народу". Будь-яка велика цивілізація, нагадав він, має свій календар: японський, єврейський, індійський, ісламський, свої календарі мали майя, ацтеки, шумери.

"Календар, як і мова в цілому, структурує свідомість народу, бере участь у формуванні його світоглядної системи координат, виковує його ідентичність", - вважає Щипков.

На його думку, зміна календаря свого часу завдала серйозного удару по російській ідентичності.

"Але радянська влада ось уже 30 років як пішла в минуле. Більшовизм, а з ним і держатеїзм начебто скасовано, але ми чомусь продовжуємо жити в колишній культурній матриці. Буквально кожен січень випливає календарне питання, і від Церкви вимагають негайно перейти на григоріанський календар", - пише Щипков.

Тим часом, продовжив він, логіка світського та церковного життя останнього десятиліття підказує, що наближається час відновлення цілісності нашого календаря.

"На це ми маємо таке саме історичне право, як і на повернення споконвічних назв вулиць та міст", - вважає представник Церкви.

"Перед нами стоїть завдання повернення юліанського календаря до загальногромадянського вживання, повернувшись до становища до 1917 року. Ми прагнемо національної єдності, у тому числі єдності віруючих і невіруючих. І в тих і в інших – спільна історія, одна традиція та одна країна. Російській державі та суспільству настав час повертатися до рідного календаря", - підсумував Щипков.