Російська Церква допомагає окупантам примусово вивозити українців до РФ, - "Слідство.Інфо"

Російська Церква допомагає окупантам примусово вивозити українців до РФ, - "Слідство.Інфо" - фото 1
Російська Православна Церква посідає одну з ключових ролей у депортації та розселенні українців на території країни-агресора.

Про це йдеться у розслідуванні «Слідство.Інфо».

Перед перетином російського кордону з українцями проводять так звані «фільтраційні» бесіди, тобто допити. Потім забирають документи та телефони — подальша доля вивезених здебільшого невідома.

«Слідство.Інфо» з’ясувало, що одну з ключових ролей у депортації та розселенні українців посідає Російська Православна Церква. Міністерство надзвичайних ситуацій Росії передає церковникам інформацію про депортованих, а вони вже централізовано розселяють їх по церквах та монастирях. Журналісти визначили розташування церковних закладів, де можуть перебувати насильно вивезені українці.

Російська Церква допомагає окупантам примусово вивозити українців до РФ, - 'Слідство.Інфо' - фото 92024
Російська Церква допомагає окупантам примусово вивозити українців до РФ, - 'Слідство.Інфо' - фото 92025

Від самого початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, з 24 лютого, Міністерство надзвичайних ситуацій Росії надсилає звіти щодо окупованих територій та депортованих українців на електронну пошту Синодального відділу з благодійності Російської Православної Церкви (РПЦ).

МНС щоденно інформує церковників про зміни на окупованих територіях та, що ще цікавіше, про кількість примусово вивезених українців — маршрути та час доставки людей з України в Росію.

Про це «Слідство.Інфо» дізналося, прочитавши електронні листи Патріарха Кирила РПЦ, якими з ними поділилися хакери з Anonymus та проекту DDoSecrets.

Пошта, з якої велося листування, називається [email protected] — схоже, її створили спеціально для контактів між російськими церковниками та силовиками у питаннях війни в Україні.

Від першого дня війни МНС Росії щоденно надсилає на спеціально створену пошту відомості про розселення українців з «ДНР» та «ЛНР» по Росії та графік потягів та автобусів, якими прибувають вивезені українці. Додатково до кожного листа Церква отримує мапу окупованих території України з усіма змінами в ході військових дій.

У звітах російським церковникам МНС вказують, що відомості стосуються не тільки «ЛНР» та «ДНР», але й інших громадян України, які прибувають на територію РФ.

Кількість вивезених до Росії українців зростає кожного дня. За весь час депортації до Росії прибули майже 490 тисяч людей, серед яких 100 тисяч — діти. Таку ж кількість насильно вивезених до Росії українців у своїх заявах тими днями називала українська омбудсменка Людмила Денисова.

На початку березня єпископ Пантелеймон разом з директором Департаменту цивільної оборони та захисту населення МНС Росії генерал-лейтенантом Олегом Мануйлом обговорили умови співпраці РПЦ та МНС Росії. На церковному сайті зазначено, що сторони «обговорили можливості розвитку гуманітарної допомоги біженцям та постраждалим мирним жителям, а також співробітництво Церкви та МНС».

Російська пропаганда пояснює масове переселення українців зі східних регіонів їхнім власним бажанням опинитися у Росії. Чисельні свідчення людей, яким, зокрема, вдалося врятуватися з Маріуполя свідчать про те, що містян вивозять до Росії примусово.

«Ми маємо свідчення людей, яких примусово вивозять із фільтраційних таборів до Таганрога чи Саранська, — заявила у інтерв’ю «Лівому берегу» омбудсменка Людмила Денисова — Примусова депортація має ознаки геноциду. Насильницька передача дітей і інших груп на територію, яка проводить збройний конфлікт, — теж ознаки геноциду».

Денисова також озвучила цифру у 600 тисяч насильно вивезених до Росії українців і сказала, що запросила у росіян списки наших громадян, але відповіді не отримала.

Женевська конвенція забороняє здійснювати примусове індивідуальне чи масове переселення або депортацію осіб, що перебувають під захистом, з окупованої території на територію окупаційної держави. Тобто примусове масове вивезення українців до Росії має розглядатися і у міжнародних судах.

У листуваннях, переданого групою Anonymus та проектом DDoSecrets, а також з відкритих джерел відомо, що практично у кожному регіоні, куди привозять українців, є своя єпархія, яка опікується питаннями переселенців. Вони приносять їм їжу та проводять «духовні бесіди».

Російська Церква допомагає окупантам примусово вивозити українців до РФ, -

За даними офіційного сайту Московського Патріархату, 52 єпархії Російської Православної Церкви надають допомогу вивезеним українцям.

На офіційному сайті РПЦ звітують про вісім пунктів поселень українців на території церковних установ РПЦ. «До 21 квітня в Росії біженці розміщені в церковному притулку в станиці Маничській, притулку в Каменську-Шахтинському, притулку у Воронезькій єпархії, Іверському жіночому монастирі Ростовської єпархії, Успенському чоловічому монастирі Тверській єпархії, Марфоє у Білгороді. Також за підтримки Церкви розміщено біженців у Новочеркаську Ростовської єпархії. Сім’ю біженців прийняв Ковалевський дитячий будинок у Костромській єпархії», — пишуть на сайті. «Слідство.Інфо» зібрало інформацію про 11 таких закладів.

Що відбувається з людьми у цих притулках та монастирях — невідомо. РПЦ приховує шляхи доставки українців до своїх церковних закладів, умови їхнього утримання, а тим більше інформацію про камери спостереження за насильно вивезеними людьми.

Водночас церковники РФ розгорнули цілу інформаційну кампанію з поширення відомостей про свою благодійність.