Російська пропаганда поширила фейк про кінотеатри в храмах України

Російська пропаганда поширила фейк про кінотеатри в храмах України - фото 1
Російські ЗМІ та Telegram-канали поширили фейк про те, що в Україні перетворюють православні храми на кінотеатри та дискотеки. Зокрема йдеться про Чернігів. Так, для ілюстрації тези про "кінотеатри в храмах" росіяни використовують кадри з презентації фільму "Чернігівське князівство. 1000 років" від Суспільне Чернігів, яка була 1 листопада 2024 року у Спасо-Преображенському соборі.

Про це повідомляє інтернет-видання The Insider, інформує Суспільне.

Як ідеться в повідомленні, у денному випуску новин на Першому каналі вийшов сюжет Кирила Брайніна, присвячений різдвяному зверненню Володимира Зеленського до громадян України.

У сюжеті йдеться:

"Прийнявши кермо влади, Зеленський не тільки продовжив справу Порошенка, а й перевершив свого попередника щодо гонінь на справжню віру. Це за нього з новою силою спалахнули захоплення храмів канонічної Української Православної Церкви, в яких націоналісти влаштовували кінотеатри, а то й дискотеки".

Пропагандистські ЗМІ посилаються, зокрема, на допис депутата-втікача Верховної ради Артема Дмитрука від 3 листопада 2024 року.

Тоді у своєму Telegram-каналі політик написав:

"Пси Зеленського, які захопили найдавніший собор України, влаштували в ньому кінотеатр та зняли всі ікони. Йдеться про Преображенський собор у Чернігові 1030 року будівництва, який ПЦУ захопила у жовтні 2023 року. Екран встановили на амвоні перед Царською Вратою. Вартість квитка на сеанс – 20 грн".

Заяву Дмитрука розтиражували кремлівські ЗМІ на чолі з РІА "Новини".

Насправді ж Спасо-Преображенський собор у Чернігові на кінотеатр ніхто не перетворював.

Певний час храм був зачинений після 30-річної оренди Української Православної Церкви Московського Патріархату, оскільки комісія Мінкульту, яка обстежувала найдавнішу святиню міста, визнала її стан як незадовільний та потребує реставрації.

Оренду УПЦ МП не продовжили, натомість провели генеральне прибирання, і 28 червня 2023 року храм відкрили для відвідувачів. Тепер він працює як музей. Вхід до нього платний.

1 листопада 2024 року у храмі, тимчасово відкритому для відвідувачів музею, організували презентацію документального фільму "Чернігівське князівство. 1000 років". Вхід на презентацію був безплатний, за запрошеннями.