Павло Бакунець наголошує, що Законопроект під номером 8221 «Про забезпечення зміцнення національної безпеки у сфері свободи совісті та діяльності релігійних організацій» вже зареєстрований у ВРУ. Цей законопроект пропонує заборонити на території України діяльність Російської Православної Церкви та пов’язаних з нею структур, серед яких УПЦ МП.
За словами Бакунця, Законопроект 8221 спільно подали понад 30 депутатів, чимало з них – з Львівщини.
"Російські терористи пустили своє коріння глибоко в Україну, зокрема – через Церкву. Релігійні організації, які напряму пов’язані з Росією, мають значно більше спільного з ФСБ, ніж з християнством. Їм не місце в Україні", – коментує Павло Бакунець, який також є співавтором законопроекту 8221.
Автори законопроекту №8221 “Про забезпечення зміцнення національної безпеки у сфері свободи совісті та діяльності релігійних організацій” пропонують заборонити як діяльність самої РПЦ, так і всіх пов’язаних із нею юридичних осіб. Дію усіх документів, пов’язаних з використанням РПЦ майна, яке належить Україні, пропонують припинити достроково.
У документі також зазначається, що релігійна організація, в тому числі релігійна громада, може використовувати в своїй назві слово «православний» або «православна» у відповідних відмінках виключно у випадку, якщо ця релігійна організація у канонічних та організаційних питаннях підлегла Православній Церкві України.
Законопроект передбачає наступні положення:
- встановлюються заборона діяльності на території України Російської православної церкви, релігійних організацій (об’єднання), які безпосередньо або як складові частини іншої релігійної організації (об’єднання) входять до структури (є частиною) Російської Православної Церкви, а також релігійних центрів (управління), які входять до складу чи визнають (декларують) у будьякій формі підлеглість у канонічних, організаційних, інших питаннях Російській Православній Церкві;
- передбачається, що всі правочини пов’язані з використанням майна (оренди, найму, лізингу тощо), строк дії яких не закінчився, укладені між резидентами України з відповідною заборонено іноземною релігійною організацією, а також з юридичними особами, власником, учасником, акціонером яких вона є, припиняються достроково;
- встановлюються особливості найменування релігійних організацій, зокрема, можливість релігійної організації використовувати в своїй назві (як повній так і скороченій), найменуванні слово «православний» або «православна» у відповідних відмінках виключно у випадку, якщо ця релігійна організація у канонічних та організаційних питаннях підлегла Православній Церкві України.
Як РІСУ інформувала, РНБО доручила уряду внести на розгляд Верховної Ради законопроект щодо унеможливлення діяльності в Україні афілійованих із центрами впливу в Російській Федерації релігійних організацій». Саме про це йшлося у зверненні президента Зеленського від 1 грудня.
Зараз такий закон розробляється, однак відповідний законопроект «Про забезпечення зміцнення національної безпеки у сфері свободи совісті та діяльності релігійних організацій» (номер 8221) уже зареєстрований у ВРУ. Його підтримали депутати різних фракцій, тому політики, які розробляли Законопроект під номером 8221, не бачать доцільності розробки нового законопроекту. На цьому також нещодавно наголошував співавтор законопроекту 8221 Микола Книяжицький.
Петицію до Президента України із закликом підтримати законопроект нр. 8221 підписало більше 25 тисяч українців. Підписи зібрано впродовж менше ніж трьох днів, отже суспільство чекає від парламенту і президента швидких рішень і не затягування процесу.