Росія жорстоко переслідує корінні народи Криму та релігійні громади, - звіт Десятого раунду консультацій Україна-ЄС

Росія жорстоко переслідує корінні народи Криму та релігійні громади, - звіт Десятого раунду консультацій Україна-ЄС - фото 1
17 січня відбувся Десятий раунд консультацій Україна-ЄС з питань правових наслідків тимчасової окупації АР Крим та м.Севастополь. У заході взяли участь представники виконавчої влади України, зокрема і Голова ДЕСС Віктор Єленський.

Про це повідомляє сайт ДЕСС

Цьогоріч на консультаційному раунді обговорювалися проблеми прав людини, зокрема національних меншин, корінних народів та релігійних громад на території тимчасово окупованого Криму та м. Севастополя, які істотно погіршилися після початку повномасштабного вторгнення рф в Україну.

Росія жорстоко переслідує корінні народи Криму та релігійні громади, - звіт Десятого раунду консультацій Україна-ЄС - фото 107039

 

Серед них – утиски кримських татар та вірян різних релігійних традицій на території Криму, спаплюження історичних пам’яток кримсько-татарського народу, а також незаконний призов осіб, що належать до корінних народів, національних меншин України до лав армії держави-окупанта.

Російська федерація продовжує практику переслідування за нібито «незаконну місіонерську діяльність» тих релігійних громад, які відмовляються підкорятися централізованим організаціям, лояльним або контрольованим окупаційними адміністраціями. Зокрема російська федерація продовжує переслідувати Свідків Єгови, які вважаються у росії екстремістською організацією з 2017-го року з непереконливих причин, було наголошено на консультаційному раунді.

У 2022 році в рф обшукали щонайменше 12 вірян Свідків Єгови, 1 вірянина засуджено до 2 років позбавлення волі умовно з випробувальним терміном 3 роки, ще 3 вірян Свідків Єгови засуджено до 6 років позбавлення волі з обмеженням пересування на 1 рік після відбуття покарання, також на 7 років їм заборонено робити публікації в інтернеті та ЗМІ.

Меджліс — представницький орган кримськотатарського народу — також досі заборонений російською федерацією як екстремістська організація. 26 травня 2022 року апеляційна інстанція незаконного окупаційного так званого «Верховного суду Криму» змінила попередній вирок радянському правозахиснику та дисиденту, українському політику, одному з лідерів кримськотатарського національного руху Мустафі Джемілєву, голові Меджлісу кримськотатарського народу в 1991-2013 рр., заочно засудивши його до 3 років позбавлення волі та штрафу в розмірі 20 тис. російських рублів.

Кримські татари продовжують зазнавати систематичних переслідувань та утисків з боку російської окупаційної влади. За даними Кримськотатарського ресурсного центру, за 9 місяців 2022 року в тимчасово окупованому Криму зафіксовано 108 затримань (з них 83 – кримських татар) та 138 арештів (104 – кримські татари).

Мешканців тимчасово окупованого Криму, зокрема представників нацменшин та корінних народів України, продовжують заганяти до російської армії і як строковиків, і у рамках так званої «часткової мобілізації». У складі російської армії їх примушують брати участь у бойових діях проти України. Відомо, що в тимчасово окупованому Криму після оголошення путіним «часткової мобілізації» у рф представникам кримськотатарського народу вручили щонайменше 1,5 тисячі повісток. Такі дії є прямим і грубим порушенням Женевських конвенцій 1949 року та інших норм міжнародного гуманітарного права.

У 2022 році російська влада оголосила про намір створити зону відпочинку на території Саусканського мусульманського кладовища в місті Бахчисарай, яке розташоване біля Ханського палацу і вважається одним із найстаріших мусульманських кладовищ у місті. Таке рішення викликало обурення представників кримськотатарської громади та становить загрозу для збереження історико-культурної спадщини кримськотатарського народу на території Кримського півострова.

російська федерація продовжує самовільне знищення Ханського палацу в Бахчисараї ‒ найважливішого об’єкта архітектурної спадщини корінного кримськотатарського народу, який є складовою об’єкту «Історичні околиці столиці кримських ханів у Бахчисараї» та включений до Попереднього списку ЮНЕСКО. Відомо, що російська влада знищила Золоту шафу Кирим Герай-хана, розібравши дах і вітражі, і перетворивши цей пам’ятник на новозбудований об’єкт з елементами історичності. Ці будівельні роботи відбуваються в рамках так званих «реставраційних робіт», які почалися у 2017 році. У 2021 році ЮНЕСКО опублікувала доповідь, в якій зазначалося, що російська реставрація Бахчисарайського палацу кримських ханів є спотворювальною.
Серед іншого у межах консультацій обговорювалася напружена ситуація навколо Кримської єпархії Православної Церкви України. З 2019 року Кримська єпархія перебуває під перманентним ризиком виселення з кафедрального собору святих рівноапостольних князів Володимира і княгині Ольги (головного кафедрального собору ПЦУ в Криму) у Сімферополі через незаконне рішення російської окупаційної адміністрації. Виселення Кримської єпархії з кафедрального собору в Сімферополі рівнозначне повному знищенню релігійної меншини ПЦУ в Криму. 28 жовтня 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №1213 щодо передачі цього собору з власності Автономної Республіки Крим до державної власності України. Передбачається, що собор буде переданий у безоплатне користування Кримської єпархії ПЦУ, а після деокупації півострова повернеться у власність ПЦУ.

Незаконні насильницькі дії, обмежувальні та репресивні заходи росії проти мирних громадян вимагають рішучої міжнародної реакції засудження та подальшої рішучої підтримки України в її прагненні повернути тимчасово окуповані території під власний контроль. Після майже 9 років постійних порушень прав людини та основоположних норм міжнародного права стає зрозумілим, що деокупація Кримського півострова є найнадійнішим заходом для забезпечення безпеки та належної реалізації прав національних меншин, корінних народів та релігійні громади тимчасово окупованого Криму, – такою є позиція ДЕСС та держави Україна.