Росія зруйнувала в Україні культурних і релігійних об'єктів на понад $1,5 млрд, – Київська школа економіки
За оцінкою експертів проекту KSE Institute “Росія заплатить» загальна сума збитків закладів сфер культури та релігії оцінюється у понад $1.5 млрд. Загальна кількість пошкоджених або зруйнованих обʼєктів цих сфер більше ніж 2148 об’єктів. Серед них 703 будинків/палаців культури, 348 релігійних споруд, 82 музеї та 22 театри.
Найбільше культурних та релігійних обʼєктів постраждало у таких областях: Харківська область — 38,3%, Донецька область — 16,2% та Луганська — 7,5%.
Внаслідок постійних обстрілів значно постраждав історичний центр Харкова та багато пам’яток культурної спадщини міста. В тому числі Харківский національний академічний театр опери та балету ім.М.В.Лисенка, який є частиною реєстру культурних пам’яток UNESCO, та Харківський художній музей. Зруйновано також Харківський будинок “Слово”, пошкоджений внаслідок удару ракетно-артелерійського снаряду 7 березня 2022 року, та Національний літературно-меморіальний музей Г.С.Сковороди в селі Сковородинівка.
У Донецькій області через війну руйнувань зазнали такі памʼятки як Свято-Успенська Святогірська лавра, яка постраждала від обстрілу російських військ 1 липня 2022 року, і є частиною реєстру культурних пам’яток UNESCO. А ще — Маріупольський краєзнавчий музей, Міський центр сучасного мистецтва і культури імені А. І. Куїнджі. Маріупольський драматичний театр був повністю зруйнований внаслідок бомбово-авіаційного удару 16 березня 2022 року.
Через війну значних пошкоджень завдано також храму на честь блаженої матрони Московської зреєстру культурних пам’яток UNESCO, Луганському обласному академічному українському музично-драматичному театру. Втрачено і колекцію скіфського золота, яке було знайдено археологами у 50-х роках минулого століття: її викрали російські окупаційні війська з Мелітопольсого музею у Запорізьській області.
Внаслідок бойових дій з початку повномасштабного вторгнення пошкоджено важливі культурні та релігійні об’єкти, серед яких і Миколаївський міський палац культури «Корабельний», пошкоджений на початку липня, та Музей старожитностей у Чернігові, зруйнований внаслідок авіаційного удару на початку березня 2022 року.
Міжнародна організація захисту культурної спадщини UNESCO також провела попередню оцінку руйнувань спричинених в результаті війни, згідно якої вже більше 240 об’єктів є частково або повністю зруйнованими.
Детальніше про руйнування цих обʼєктів можна ознайомитись на сайті UNESCO.