«РПЦ дістало». Гарань розповів, що відбувається між Москвою та Києвом через 2,5 роки після отримання Томосу
Існування двох великих православних церков в Україні свідчить про те, що православ’я залишається розколотим. Однак в той час, як Православна церква України здобуває все більше прихильників, Російська церква створює напругу у суспільстві.
«Значна частина Московського патріархату не приєдналася до Православної церкви України і таким чином православ’я залишається розколотим. Є дві великі православні церкви, але процес змін у церкві взагалі завжди дуже-дуже повільний, і головне тут що? Що Православна церква України стала канонічною і вона почала здобувати додаткову кількість прихильників, почався перехід православних громад від Московського патріархату до Православної церкви України», — акцентував Гарань.
Професор політології вважає, що після обрання президентом Зеленський демонстративно дистанціювався від церкви, але з часом його позиція змінилася.
«Зеленський запросив константинопольського патріарха Варфоломія приїхати до України на 30-річчя незалежності України. Це дуже важлива подія, адже Варфоломій, власне, надав Томос Православній церкві України», — прокоментував політолог.
Більшість українців (57%) позитивно ставляться до візиту Константинопольського Патріарха Варфоломія до України. Водночас, серед прихильників Московського патріархату 49% позитивно ставляться до візиту Константинопольського Патріарха і лише 15% - негативно. Такі дані всеукраїнського опитування громадської думки Київського міжнародного інституту соціології, яке відбулося впродовж 25−28 червня 2021 року.
«Важливо, що попри той факт, що московський патріархат продовжує вести дуже активну роботу і пропаганду проти константинопольського патріарха, українці вітають візит Варфоломія до України. <…> Сьогодні ситуація не виглядає напружено, а от до приїзду Варфоломія Московський патріархат мобілізується, я думаю, що там треба очікувати великої напруги», — прогнозує Гарань.
Зараз в світі існує 16 канонічних автокефальних православних церков. Під час служб предстоятелі мають згадати поіменно всіх керівників цих церков. Однак, продовжує політолог, якщо Митрополит Православної церкви України Епіфаній цих канонічних принципів дотримується, то представники Російської православної церкви всупереч правилам перестали згадувати ім'я Варфоломія, адже він надав Томос Православній церкві України.
«Це нечувано. <…> Це Вселенський патріарх, і зрозуміло, що ця церква набагато старша за Російську православну церкву. Вселенський патріарх є перший серед рівних, а вони його не згадують. Тобто це говорить і про нетолерантність РПЦ, і про те, наскільки їх (буду вживати не релігійне слово) дістало те, що Православна церква України отримала Томос», — констатував політолог.
Попри розкол, Гарань наполягає, що діалог між вірянами має відбуватися.
«Ми маємо розуміти, що частина вірян все одно буде належати до Московського патріархату. Ми маємо ставитися до цього спокійно і підтримувати з ними нормальний діалог і нормальне спілкування. <…> Це дійсно розкол православ’я. Але я думаю, що зараз [у діалозі] ми маємо наголошувати насамперед на тому, що [Православна церква України] є канонічна церква», — порадив професор політології.
5 січня 2019 року Вселенський патріарх Варфоломій підписав Томос про автокефалію та передав його предстоятелю новоствореної Православної церкви України Епіфанію. Після цього ПЦУ була визнана єдиною канонічною правонаступницею Київської митрополії.