Подобные высказывания вдохновляют неоколониальные амбиции страны-агрессора, – заявление Главы УГКЦ

28.08.2023, 21:20
Католики
Телемост при участии Папы Франциска в рамках Х Всероссийской встречи католической молодежи в Санкт-Петербурге, 25 августа - фото 1
Телемост при участии Папы Франциска в рамках Х Всероссийской встречи католической молодежи в Санкт-Петербурге, 25 августа
Источник фото: Vatican News
Глава Украинской Греко-Католической Церкви Блаженнейший Святослав издал сегодня заявление по поводу реакции на высказывания Папы Франциска во время онлайн-общения с католической молодежью России 25 августа 2023 года в рамках Х Всероссийской встречи католической молодежи, состоявшейся в Санкт-Петербурге.

«Слова о "великой России Петра I, Екатерины II, той империи – великой, просвещенной, страны большой культуры и большой гуманности" – худший пример империализма и крайнего русского национализма. Есть опасность, что эти слова могут быть восприняты как поддержка того национализма и империализма, который сегодня стал причиной войны в Украине – войны, которая ежедневно приносит смерть и разрушения для нашего народа», – говорится в официальном заявлении Главы и Отца УГКЦ.

Римско-католические медиа из России распространили текст обращения понтифика к российской католической молодежи и видеозапись этого обращения.

«Не забывайте о наследии, – говорит Папа Франциск. – Вы наследники великой России, великой России святых, правителей, великой России Петра I, Екатерины II. Той империи – великой, просвещенной, страны великой культуры и гуманности. Никогда не отказывайтесь от этого наследия, вы наследники великой матушки России, идите вперед с этим. И спасибо вам. Спасибо за ваш способ быть, за ваш способ быть россиянами».

Подаем полный текст заявления на языке оригинала:

Заява Блаженнішого Святослава, Глави й Отця УГКЦ, щодо дискусії відносно деяких висловлювань Святішого Отця Франциска на зустрічі з католицькою молоддю Росії 25 серпня 2023 року

Із великим болем і занепокоєнням ми дізналися про слова, присвоєні Його Святості Папі Франциску на онлайн-зустрічі з російською католицькою молоддю 25 серпня 2023 року в Санкт-Петербурзі.

Ми сподіваємося, що ці слова Святішого Отця були сказані спонтанно, без жодних спроб історичних оцінок, а тим паче підтримки імперіалістичних амбіцій Росії. Тим не менше, розділяємо великий біль, спричинений ними не лише серед єпископату, духовенства, монашества та вірних нашої Церкви, а й інших конфесій і релігійних організацій. Водночас усвідомлюємо і те глибоке розчарування в суспільстві, яке вони спричинили.

Слова про «велику Росію Петра І, Катерини ІІ, тієї імперії — великої, просвіченої, країни великої культури та великої гуманності» — найгірший приклад імперіалізму та крайнього російського націоналізму.

Існує небезпека, що ці слова можуть бути сприйняті як підтримка того націоналізму й імперіалізму, який сьогодні став причиною війни в Україні — війни, яка щодня приносить смерть і руйнування для нашого народу.

Приклади, наведені Святішим Отцем, насправді суперечать його науці про мир, адже він завжди засуджував будь-яку форму вияву імперіалізму в сучасному світі та попереджав про небезпеку крайнього націоналізму, наголошуючи, що саме він є причиною «третьої світової війни по частинах».

Як Церква, ми хочемо заявити, що в контексті агресії Росії проти України подібні висловлювання надихають неоколоніальні амбіції країни-агресора, хоча мали б категорично засуджувати такий спосіб «бути росіянами».

З метою уникнення будь-яких маніпуляцій щодо намірів, контексту та висловлювань, присвоєних Святішому Отцеві, ми очікуємо від Святого Престолу пояснення цієї ситуації.

Українська Греко-Католицька Церква разом з усіма громадянами нашої держави засуджує ідеологію «русского міра» та весь кримінальний спосіб «бути росіянами». Сподіваємося, Святіший Отець почує наш голос.

За кілька днів єпископи нашої Церкви об’єднаються у м. Рим для щорічного Синоду Української Греко-Католицької Церкви. Ми матимемо нагоду зустріти Його Святість та особисто донести до нього сумніви й біль українського народу, довіряючи його батьківській турботі про нього.

† СВЯТОСЛАВ