Сутківецька церква-фортеця XIV-XVI століть, що в селі Сутківці Хмельницького району, руйнується. Діючий храм є пам’яткою архітектури національного значення. Про це розповіла екскурсовод Анастасія Донець. За її словами, через незакінчену реконструкцію пам’ятки й несанкціоноване залиття релігійною громадою підлоги бетонним розчином та заміни вікон на пластикові у церкві-фортеці на стінах утворилася сирість і пліснява.
Джерело: Суспільне
"В церкві залита бетонна підлога. Для таких пам’яток використання цементно-вмісної суміші, воно неприпустиме. І через цей цемент, через те, що вставлені пластикові вікна, через те, що вкладені залізні двері, церква страшно конденсує всередині. Вона, очевидно, не опалюється. Тому що заходиш, в середині затхлий, прілий запах. Просто заходиш як в теплицю. Через це вона конденсує", — розповідає екскурсовод Анастасія Донець.
За словами Сутківецького старости Леонтія Побережного, зареєстрована релігійна громада Православної Церкви України не має змоги проводити службу українською мовою.
"Отець Володимир, який зараз служить в цій церкві, належить до УПЦ МП. В нас зареєструвалася і Православна Церква України, це років три тому. Але доступу членам цієї релігійної громади до храму немає", — каже Леонтій Побережний.
Священник УПЦ МП Володимир Степанишин не пустив до храму знімальну групу Суспільного.
Благочинний Ярмолинецького благочинного округу ПЦУ о. Миколай Ковалик говорить: "Церква в них в селі була підпорядкована Православній Церкві Московського Патріархату. І ось у 2019 році відбулася перереєстрація, і через деякий певний період часу були внесені зміни до державного реєстру, і церква сьогодні, юридично належить Православній Церкві України. Священник зайняв позицію таку, що він не має бажання переходити в Православну Церкву України", — розповідає отець Миколай Ковалик, благочинний ПЦУ Ярмолинецького благочинного округу.
Заступниця начальника управління культури, національностей та релігій Валентина Лукашук каже, пам’ятка архітектури національного значення не має власника.
"Хмельницька районна розпочала процедуру взяття цієї пам’ятки у державну власність. Процес передачі у власність в особі держави розпочався приблизно місяців 2-3 тому, коли ми узгодили процедуру саме як воно має відбуватися", — розповідає Валентина Лукашук.
Вона каже, у 2006 році були розпочаті реставраційні роботи, які не звершені. Говорить: релігійна громада, яка належить до Української Православної Церкви у храмі провела несанкціоновані ремонти. Нині Сутківецький храм перебуває на обліку у Ярмолинецькій селищній раді, розповідає начальниця відділу культури, туризму та релігій селищної ради Ірина Бойко.
"На пленарному засіданні селищної ради прийняла рішення щодо взяття на облік як безхазяйну річ церкву-фортецю XIV-XVI століть, що в селі Сутківці Ярмолинецької громади. До селищної ради надійшов лист від Хмельницької районної військової адміністрації, в якому адміністрація вказує на те, що пам’ятки архітектури національного значення повинні перебувати в власності держави. У зв’язку із цим Ярмолинецька селищна рада на чергову сесію яка відбудеться 21 грудня виносить проєкт рішення щодо скасування взяття на облік церкви-фортеці", — розповідає Ірина Бойко.
За словами Ірини Бойко, після зняття з обліку Ярмолинецької селищної ради церкви-фортеці, пам’ятку національного значення візьме на облік Хмельницька районна військова адміністрація.