Created with Sketch.

Шеф-редактор «Богословського порталу» на презентацію своєї праці зібрав провідних українських експертів у сфері теології, філософії, візантиністики

31.03.2011, 17:01

25 березня 2011 р. о 18:30 в Інституті релігійних наук св. Томи Аквінського в Києві відбулася презентація нової книги Юрія Чорноморця «Візантійський неоплатонізм від Діонісія Ареопагіта до Геннадія Схоларія».

25 березня 2011 р. о 18:30 в Інституті релігійних наук св. Томи Аквінського в Києві відбулася презентація нової книги Юрія Чорноморця «Візантійський неоплатонізм від Діонісія Ареопагіта до Геннадія Схоларія».

 

В рамках заходу відбулося відкрите обговорення монографії за участю провідних українських експертів у сфері теології, філософії, візантиністики.

На початку обговорення віце-директор Інституту св. Томи о. Здіслав Шманьда OP привітав всіх учасників, підкресливши значення як самої книги, так і дискусій навколо неї. «Книга є про історію богослов’я, але питання, які ставили богослови, дуже сучасні. Чи можна щось сказати про Бога? Чи взагалі нічого не можна сказати? Як можлива теологія і чим вона є?». На думку о. Здіслава, ця праця повинна викликати нові дискусії в богослов’ї.

Професор Віктор Малахов вважає книгу цікавою, важливою і корисною для сучасної думки. Монографія повертає сучасних філософів та культурологів до традиції, яка багато в чому залишається невідомою. На шляху філософів до відкриття традиції європейського богослов’я (і східного, і західного) свого часу провідником був Сергій Аверинцев із його «Поетикою ранньовізантійської літератури». І сьогодні потрібні нові провідники, для нових повернень – із нашої нової ситуації. Особливо велике значення, на думку Віктора Малахова, має дослідження антропології Максима Сповідника. З позицій релігійної антропології відкриваються нові перспективи для вирішення проблеми взаємодії філософії та теології. Віктор Малахов підкреслив, що серйозна критика монографії можлива лише за умови, якщо наступні дослідники зможуть осягнути весь той обсяг першоджерел та дослідницької літератури, який використав Юрій Чорноморець.

Кандидат філософських наук Андрій Баумейстер зазначив: «Ця книга не може залишити читача байдужим, оскільки розвінчує багато стереотипів». Праця написана нібито про історію православного богослов’я з 510 по 1472 роки, але насправді вона про те, як нам відповідати на сучасні питання, і спрямована проти спрощених підходів та стереотипних відповідей на богословські питання.

Доктор філософських наук Михайло Черенков, віце-президент асоціації «Духовне відродження» та ректор Українського християнського гуманітарного інституту, підкреслив знаковий характер появи цієї книги. На думку Михайла Черенкова, монографія піднімає на небувалому раніше професійному рівні проблему співвідношення філософії та богослов’я. Філософія без знання про Першопричину зникає. Теологія без філософської мови не може існувати. Приреченість на єдність філософії та богослов’я не означає необхідності канонізації єдиної традиції. Книга Юрія Чорноморця показує, що внутрішня різноманітність православного богослов’я є не меншою, ніж різноманіття в західній християнської традиції. Визнання різноманітності православної традиції відкриває принципово нові перспективи для екуменічного діалогу в межах великої християнської Традиції.

Кандидат богослов’я ігум. Сильвестр (Стойчев) підкреслив важливість для сучасного читача таких синтетичних досліджень. На думку о. Сильвестра, книгу Юрій Чорноморця можна порівняти лише з «Візантійською філософією» В. Лур’є. Особливою заслугою автора о. Сильвестр вважає наукову неупередженість. В монографії немає осуду жодних концепцій з конфесійних чи особистих позицій автора. Навпаки, Ю.Чорноморець намагається бути максимально відкритим до логіки давніх авторів, хвалить їх за досягнення та критикує внутрішні суперечності – але не без порушення принципів незаангажованості. О. Сильвестр підкреслив, що з нетерпінням чекає книги про богослов’я св. Григорія Палами.

Кандидат філософських наук Руслана Демчук, яка викладає курс християнської культури в Національному університеті «Києво-Могилянська академія», підкреслила унікальність особистості автора. Авторська концепція дуже глибока і дуже гармонійна. Кожне слово автора продумане, кожна гіпотеза має хорошу аргументацію. При цьому гіпотези Ю. Чорноморця є оригінальними. Інтерпретація Ареопагітик – незвична, нетрадиційна. Як і гіпотеза про авторство Ареопагітик. Але переконлива і добре аргументована. Критика паламізму дуже незвична, і викликає багато питань. А тому, за словами Руслани Демчук, «бестселер повинен мати продовження у вигляді книги про св. Григорія Паламу».

Доктор філологічних наук професор Леся Звонська підкреслила, що такі унікальні книги стають можливими за двох умов - таланту автора та багаторічної роботи з оригінальними першоджерелами.

Культуролог і філософ Євгеній Проскуліков підкреслив, що такі книги народжуються лише завдяки глибокому екзистенціальному досвідові, справжньому діалогові з іншими філософами та допомозі від Бога.

Учасники презентації отримали в подарунок книги від Богословського порталу та Інтернет-магазину інтелектуальної книги Архе.

Генеральним інформаційним партнером презентації була Релігійно-інформаційна служба України, Офіційним інформаційним партнером - «Релігія в Україні».

Геннадій ХРИСТОКІН

Читайте також
Релігійне краєзнавство Підгорецькі святині – свідчення чудес крізь віки
31 березня, 13:03
Огляд подій Українське кулінарно-святкове шоу з російським інформаційно-маніпулятивним післясмаком
31 березня, 10:05
Репортажі У Львові представили україномовне видання “Есеїв” митця-мислителя Юрія Новосільського
31 березня, 10:05
Релігієзнавчі студії «Моління Данила Заточника» – загадковий твір давньої літератури України-Русі
31 березня, 09:05