Синод ПЦУ вирішив кадрові питання та затвердив порядок поминання єрархів за Богослужінням

Синод ПЦУ вирішив кадрові питання та затвердив порядок поминання єрархів за Богослужінням - фото 1
27 липня 2021 р. в Синодальній залі Митрополичого дому – Резиденції Предстоятеля Православної Церкви при Михайлівському Золотоверхому кафедральному соборі, відбулося чергове засідання Священного Синоду ПЦУ. У засіданні взяли участь усі його члени.

Про це інформує офіційний сайт ПЦУ.

Синод надав благословення на утворення Управління Донецько-Слов’янської єпархії ПЦУ, визначивши його керівником єпископа Донецького і Слов’янського Саву.

Єпископа Володимир-Волинського і Турійського Матфея затверджено священноархимандритом Чоловічого монастиря на честь Дванадцяти Апостолів Володимир-Волинської єпархії ПЦУ у м. Володимир-Волинський.

За поданням Преосвященного Іларіона, архієпископа Рівненського і Острозького, ієромонах Даниїл (Шишканинець) призначений намісником Чоловічого Хрестовоздвиженського (Чеснохрестського) монастиря Рівненської єпархії УПЦ (ПЦУ) в с. Панталія Дубенського району замість ієромонаха Арсенія (Омельчука), а ігуменя Анна (Кулінець) призначена настоятелькою Свято-Варваринського жіночого монастиря Рівненської єпархії УПЦ (ПЦУ) в м. Дубно замість ігумені Єфросинії (Табуринської).

Синод затвердив уніфіковану редакцію перекладу Символу віри українською мовою.

Синодальним рішенням одноголосно було підтримано пропозицію Богословсько-літургічної комісії щодо виправлення порядку поминання єрархів за богослужінням.

Рішенням Синоду, богослужбове поминання імені Предстоятеля Помісної Церкви та єпархіального архиєрея є обов’язком кліру, адже таке поминання вказує на визнання канонічної влади Предстоятеля і єпархіального архієрея. І навпаки – відмова від поминання імені Предстоятеля, єпархіального архиєрея, або поминання іншого, ніж визначено канонічним порядком, єрарха, означає відступлення від церковної єдності та підлягає осудженню.

Відповідно до канонічного порядку та Статуту Церкви за кожним богослужінням в Православній Церкві України мають підноситися ім’я Предстоятеля, Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Епіфанія за формулою «владику і отця нашого Епіфанія, Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України» та свого єпархіального архієрея за формулою «владику нашого Преосвященнійшого (ім’я), єпископа (титул)».

Синод вирішив, що традиційною нормою форми поминання єпископату за богослужінням є така, коли повний титул, який включає іменування кафедрального міста (або декількох) єпископа, вживається тільки при поминанні на Великому вході і на Анафорі («Найперше пом’яни, Господи…») , а також на Многолітті. При поминанні ж на ектеніях згадується лише ім’я за формулою «Владику і отця нашого Блаженнішого Митрополита Епіфанія і владику нашого (Високо-) Преосвященнйшого єпископа (архиєпископа, митрополита) (ім’я)». Згадування повних єпархіальних титулів на ектеніях – зовсім нова практика, яка з’явилася лише у останні десятиліття.

Традиційна форма поминання вже відображена у редакції перекладу вечірні, утрені та Божественної літургії свт. Іоанна Золотоустого, затвердженій Священним Синодом (Журнал №33 засідання від 24 листопада 2020 р.).

За підсумками розгляду було ухвалене Рішення №7 «Про порядок богослужбового поминання в Православній Церкві України імені Предстоятеля та правлячого архиєрея» і зазначено, що дотримання цього порядку є свідченням церковної єдності, довільне відступлення від нього згідно до канонічних правил підлягає покаранню.