Скульптуру Скорботного Христа із львівської каплиці Боїмів виставили у Варшаві
Про це повідомляє zaxid.net.
Виставка «Те, чого не видно. За лаштунками консерваційних робіт скульптури Скорботного Ісуса Христа з каплиці Боїмів у Львові» відкрилась за участі міністра культури та національної спадщини Пйотра Глінського, директора Полоніки Дороти Янішевськоі-Якуб’як, кураторки виставки Марти Кручинськоі, радниці міського голови Львова Лілії Онищенко-Швець та генерального директора Львівської галереї мистецтв Тарас Возняка. Невдовзі відреставровану скульптуру обіцяють показати у Львові.
«Виставка «Те, чого не видно» розповідає про специфіку цієї роботи через призму індивідуальної діяльності, дозволяючи на мить зіграти роль консерватора, який працює над скульптурою, якій понад 400 років», – йдеться в описі виставки.
Тут можна побачити, окрім, звичайно, самої скульптури, архівні фотографії, документацію та презентацію сучасних технологій, як 3D-сканування. Відео, яке можна переглянути на виставці, демонструє не лише лазерне очищення, а й шлях скульптури з висоти майже 30 м до рівня підлоги в консерваційній майстерні.
Найважливішим елементом виставки є оригінальна скульптура Скорботного Христа, яку вперше в історії можна побачити зблизька, що зазвичай неможливо. Фігура Скорботного Христа увінчує купол каплиці Боїмів, однієї з найцінніших пам’яток міста, висота якої приблизно 30 м. Зазвичай скульптуру можна побачити лише здалеку. У галереї її можна побачити з відстані усього декількох десятків сантиметрів. Завдяки цьому добре видно структуру матеріалу та деталі унікального твору. Дещо неправильні пропорції зумовлені тим, що скульптура була створена для огляду здалеку, знизу.
Нагадаємо, Скорботного Христа вперше за 400 років зняли з купола каплиці у 2021 році для реставрації. Цьому передувало дослідження скульптури, що виявилось надзвичайно складним завданням та вимагало нестандартних рішень.
Вимірювання на місці проводились наземним сканером, а додаткові – ручним лазерним сканером. Цифрові фотографії також були зроблені камерою високої роздільної здатності. На основі зібраних матеріалів в комп’ютерній лабораторії створено 3D моделі.
Згодом, через повномасштабне вторгнення Росії, увесь скульптурний декор каплиці був захищений та зараз він є недоступним для глядачів. (проте оглянути інтер’єр можна). Пізньоренесансна каплиця Боїмів, одна із найцінніших пам’яток Львова, була збудована у 1609-1611 рр. на замовлення Єжи Боїма, угорського торговця сукном зі Львова, міського радника та секретаря короля Стефана Баторія. З 1969 року каплиця є філією Львівської національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького.
Зараз унікальна скульптура у безпеці. Після перемоги вона повернеться на своє місце на куполі каплиці.