«Софійське братство» просить парламент утриматись від поспішного прийняття законопроекту № 8371

31 березня, 11:29
Держава
«Софійське братство» просить парламент утриматись від поспішного прийняття законопроекту № 8371 - фото 1
Громадська організація «Софійське братство», членами якої є представники ПЦУ та УПЦ МП, 24 березня оприлюднила звернення до голови Верховної Ради Руслана Стефанчука та голови Комітету ВРУ з питань гуманітарної та інформаційної політики Микити Потураєва. У ньому міститься критика законопроекту № 8371.

«Україна – чи не єдина держава на пострадянському просторі, що має високий рівень релігійних свобод. Це визнано на міжнародному рівні, і ми закликаємо не згубити цю унікальну властивість нашої країни», - йдеться у зверненні.

Братство нагадало владі про особливу відповідальність держави у вирішенні питання духовної безпеки та важливість участі державних інституцій у нормалізації відносин між представниками різних релігійних спільнот.

У документі констатується, що «єдності українського Православ’я сьогодні загрожує внутрішня конфронтація між юрисдикціями, підживлювана домінуванням корпоративної солідарності над проповіддю єдності та порозуміння». Втім, високий рівень конфліктності в першу чергу зумовлений впливом російського релігійного чинника.

Підписанти констатують, що «текст законопроекту №8371, підготовлений до другого читання, критично відрізняється від поданого до Верховної Ради Кабінетом міністрів». Мова вже йде про «новий окремий закон, що жорстко регламентує діяльність українських релігійних громад», при розробці якого законотворці проігнорували зауваження і пропозиції від ДЕСС.

Також наголошено, що «унеможливлення діяльності релігійної організації має здійснюватися відповідно до норм міжнародного права у сфері свободи совісті та зобов’язань України у зв’язку зі вступом до Ради Європи». А отже, питання національної безпеки не може бути самодостатньою підставою для обмеження релігійної діяльності.

Підписанти впевнені, що ідея заборони діяльності РПЦ «за Законом» матиме чисто декларативний характер без жодних юридичних наслідків. Крім того, зосередження виключно на РПЦ виводить з-під відповідальності інші релігійні організації, які мають зв’язок зі своїми центрами в країні-агресорі. А отже, законопроект виглядає більше як «намагання знайти "цапа-відбувайла"», аніж відповідальна і конструктивна законотворчість.

Окремо у зверненні згадано і про неоімперську ідеологему «Русского мира», яка просувається через структурні підрозділи РПЦ у різних країнах світу. На думку «Софійського братства», ця концепція досі не має професійного цілісного визначення, а тому вже зараз намагання вписати її в правовове поле загрожує маніпулятивним, суб’єктивним (а значить, некомпетентним) застосуванням на практиці. Підкреслюється, що «відповідальність за пропаганду ідеології «Русского мира» потребує додаткового законодавчого регулювання» (тобто, широких експертних досліджень та окремого нормативного акту).

«Софійське братство» підкреслює, що Україна як пострадянська держава має високий рівень релігійних свобод*. В цьому є унікальність нашої країни, визнана на міжнародному рівні. А тому в першу чергу держава має зосередитись на притягненні до відповідальності злочинців, які під релігійним прикриттям співпрацюють із ворогом.

Звернення закінчується закликом до парламенту:

1. утриматися від поспішних законодавчих дій;

2. повернутися до підготовки законопроєкту до другого читання;

3. долучити до обговорення законопроєкту експертні кола та представників усіх зацікавлених сторін.