Сьогодні Східна Церква вшановує преподобного Єфрема Сирина

28 січня, 09:42
Культура
Сьогодні Східна Церква вшановує преподобного Єфрема Сирина - фото 1
28 січня християни візантійського обряду відзначають пам’ять преподобного Єфрема Сирина. Він – один з небагатьох сирійських Отців, яких вшановує більшість Церков.

В основі цього вшанування – багата творча спадщина, праведне життя і щирість у цьому, яка доходила до сліз у буквальному розумінні. Про цей особливий духовний дар св. Григорій Ниський так писав: «Плакати для Єфрема було те саме, що для інших дихати повітрям: вдень і вночі сльози були на його очах».

Єфрем народився на початку IV ст. в Нисибії (Месопотамія), де, як стверджує його дослідник Себастьян Брок, він прожив більшість свого життя. Служив дияконом впродовж каденцій чотирьох єпископів цього міста. Виконуючи це служіння, він прославився своїми проповідями, – зворушуючись сам Божою любов’ю і справедливістю, Єфрем був здатним зворушувати інших, спонукаючи цим до покаяння і переміни життя.

Адже в основу його духовного життя лягли роздуми над фрагментами Святого Письма, особливо ті, які стосувалися Страшного Суду. Глибоко переживав власну гріховність і недостойність стати перед Суддею. Тому цілком щиро у своїх повчаннях відповідав на славу, якої поступово заживав: «Боюся, брати мої, щоб ті, які сьогодні звуть мене блаженним, не сміялися колись з мене, побачивши мене у вічному вогні. Бо я знаю своє лінивство!»

Цим духом скрухи серця, покаяння і сліз як наслідку наповнена молитва, складена Єфремом Сирином, «Господи і Владико життя мого…» з доземними поклонами, яка сьогодні активно практикується на богослужіннях Церков візантійської традиції під час Великого посту.

Після переходу Нисибії під владу персів у 363 р. Єфрем перебрався до Едеси. Тут він заснував богословську «Школи персів», яка займалася вивченням та поясненням Святого Письма. Сам святий також написав численні коментарі на різні книги Біблії. Св. Єронім згадує і високо оцінює працю Єфрема Сирина про Святого Духа.

Ще один пласт творчості Єфрема – поетичні твори, так звані «Нисибійські пісні». Як диякон церкви в Едесі він під час богослужінь впровадив з катехитичною метою звичай співу побожних пісень, який згодом поширився по усій Церкві. Уривки з проповідей, повчань, поетичних творів Єфрема Сирина по сьогодні складають значну частину літургійних текстів Сирійських Церков.

Єфрем в Едесі виголошував проповіді, писав твори різних жанрів, вів диспути з єретиками. Під час голоду в цій місцевості активно допомагав потребуючим. Упокоївся близько 373 р., і був похований в Едесі (сьогодні м. Урфа на півдні Туреччини).

Пізніші джерела, які датуються як мінімум двомастами роками після смерті Єфрема, і на яких побудовані розповіді про його життя, зараховують святого до єгипетських монахів. Натомість він монахом у класичному розумінні не був, формально монашого стану не приймав. Єфрем радше належав до сирійського “протомонашества”, цілком незалежного від єгипетського. Його представники не мали визначених структур посвяченого життя, жили малими спільнотами в містах і селах, хоча й практикували безшлюбність та різні види духовних вправ.

Саме аскеза та просвітницька праця Єфрема Сирина лягли в основу літургійних текстів на його честь. А роздуми про Страшний Суд та дар сліз, які були особливістю життя Єфрема, вирізняють і службу 28 січня з-посеред служб багатьом іншим преподобним. Специфічний дар сліз, як пояснює тропар канону Утрені, очищав самого святого і робив його здатним приймати натхнення Святого Духа, щоб потім ділитися ним з іншими через свої повчання: «Потоками сліз полум’я пристрастей погасивши, був ти посудиною Святого Духа на честь, Єфреме, джерела навчань виточуючи, богоблаженний».

А кондак 28 січня підсумовує життєвий шлях преподобного та його роль для Церкви: «Час судний завжди бачачи, ридав ти гірко, Єфреме, як любитель безмовності, діяльністю ж ти був учителем діл, преподобний, тому, отче всесвітній, лінивих заохочуєш до покаяння».


Публікація вийшла у рамках проєкту РІСУ "Свята Літургійного року".

МОНОбанка для тих, хто бажає підтримати проєкт.

загрузка...
загрузка...