Сьогодні святого Климента Папи Римського - першого священномученика на українській землі

25.11.2023, 16:00
Культура
Сьогодні святого Климента Папи Римського - першого священномученика на українській землі - фото 1
Християни східної традиції 23 листопада вшановують святого Климента, життя і смерть якого пов’язані з Україною. Його мощі й досі зберігаются у Києво-Печерській лаврі. Ті Церкви, які дотримуються юліанського календаря, вшановують св. Климента із запізненням наразі на 13 діб — 8 грудня.

Святий Климент був четвертим Римським Архиєреєм, він очолював Церкву з 92 по 101 роки. За твердженням Тертуліана, Климента Римського рукоположив святий Петро. Як свідчать ранньохристиянські джерела, майбутній Папа походив із знатної родини.

Коли Клименту виповнилося 24 роки, він довідався про прихід Христа і захотів дізнатися про його вчення докладніше. Для цього Климент відправився на схід: в Олександрії він слухав проповіді апостола Варнави, а в Юдеї знайшов святого апостола Петра, прийняв від нього хрещення і приєднався до його учнів.

Згодом Климент став одним з найближчих сподвижників Петра, був висвячений ним на єпископа, а близько 91 року очолив Римську Церкву.

Під час чергових гонінь на Церкву у Римській імперії перед Климентом постав непростий вибір – принести жертвоприношення поганським богам чи відправитися на заслання. Святий обрав останнє. Його заслали у Крим, у Херсонес, що тоді був околицею імперії та місцем заслання християн.

Незважаючи на каторжну працю в каменоломнях Херсонеса, Климент продовжив християнську проповідь і хрестив людей із навколишніх місць. Число новонавернених на півострові стрімко зростало і згодом християни для своїх потреб облаштували 75 нових церков.

Для наведення порядку у Херсонес імператор скерував свого посланника, який наказав прив’язати Климента до якоря і втопити у морі, аби його послідовники не змогли знайти тіла.

Однак за молитвам учнів Климента і решти народу, море відступило від берега на 500 метрів, і люди знайшли тіло мученика. Протягом семи століть - аж до царювання візантійського імператора Никифора I - море щороку відступало на кілька днів, даючи вірним можливість приходити та вклонитися святому.

Святого Климента з найдавніших часів вшановували в Україні. Його мощі зберігалися спершу у Десятинній церкві. У Києво-Печерській лаврі нині можна вклонитися Чесній голові святого.

На гербі міста Інкерман (Крим) зображено Климента І, що нагадує про зв’язок святого з Херсонесом.