Сьогодні зранку у мусульман починається головне свято року

Молитва під час хаджу в мечеті Аль-Харам у Мецці, 2018 рік - фото 1
Молитва під час хаджу в мечеті Аль-Харам у Мецці, 2018 рік
Джерело фото: всі фото шейха Саїда Ісмагілова
Цього року 31 липня мусульмани відзначають Курбан-Байрам, найголовніше свято в ісламі. Воно настає через 70 днів після ще одного найважливішого дня ісламського календаря — Рамадан-Байраму.

Свято Ід аль-Адха (арабською) або Курбан-Байрам (тюркськими) – це свято жертвопринесення, що починається вранці 10 зуль-хіджа за мусульманським місячним календарем і триває чотири дні.

Ід аль-Адха — кульмінація хаджу (прощі в Мекку): прочани виконують обряд жертвопринесення в долині Міна на згадку про жертвопринесення Ібрагіма (бібл. Авраама). Згадка про цю подію є в Біблії і в Корані.

Здійснювати жертвопринесення наказано не тільки прочанам, а й кожному мусульманину, який має на це кошти.

Жертовними тваринами вважаються корови, вівці, кози й верблюди. Обряд виконується після святкової молитви, або у наступні два дні свята.

М’ясо жертовних тварин традиційно ділять на 3 частини: одну залишають собі, другу роздають як милостиню мусульманам, третю дарують родичам і сусідам, у тому числі й немусульманам.

Роздача м'яса жертовних тварин на Курбан-Байрам у Києві, 2019 рік - фото 54243
Роздача м'яса жертовних тварин на Курбан-Байрам у Києві, 2019 рік
Джерело фото: ДУМУ "Умма"

Гарна традиція — приготування з третьої частини курбану святкового частування — плову, шашлика, мантів — для сусідів, друзів, родичів і всіх, хто прийде в гості у святкові дні.

Святкова молитва в мечеті Ісламського культурного центру міста Києва, 2019 рік - фото 54242
Святкова молитва в мечеті Ісламського культурного центру міста Києва, 2019 рік
Джерело фото: ДУМУ "Умма"

"Сенс обряду жертвопринесення передусім духовний. Кожен мусульманин на чесно зароблені гроші повинен принести жертву й поділитися з бідними й незаможними, пригостити святковою їжею своїх гостей. Це — акт щедрості й пожертвування з надією на Боже прощення", — розповідає РІСУ шейх Саїд Ісмагілов, голова Духовного управління мусульман України "Умма".

Молитва під час хаджу в мечеті Аль-Харам у Мецці - фото 54241
Молитва під час хаджу в мечеті Аль-Харам у Мецці

 

Цього року влада Королівства Саудівська Аравія заздалегідь повідомила, що до хаджу буде допущено лише тисяча осіб, що вже перебувають у Королівстві. Такого малолюдного хаджу не було з доби Середньовіччя, коли декілька років хадж не відбувався взагалі через епідемії чуми та холери. Відповідні інституції Саудівської Аравії поставилась дуже відповідально до питань безпеки, і не лише вирішили не піддавати ризику здоров'я прочан з усього світу, але навіть для тієї тисячі, що будуть в цьому році здійснювати хадж, є чимало обмежень, в тому числі й заборонено торкатись Чорного Каменю, що вмонтований в кут Кааби.

В Україні святкування Курбан-Байрам також буде проходити в обмеженому форматі та з урахуванням адаптивного карантину.