Свідок Єгови, якого примусово помістили в психлікарню, домігся компенсації від РФ

11.11.2021, 10:07
Держава
Свідок Єгови, якого примусово помістили в психлікарню, домігся компенсації від РФ - фото 1
Суд Ханти-Мансійського автономного округу - Югри стягнув з Російської Федерації 28 500 рублів на користь Свідка Єгови Тимофія Жукова, якого примусово госпіталізували для проведення психіатричної експертизи через його віру.

Це рішення збіглося з початком суду над ним та ще 19 жителями Сургута, повідомляє Портал "Credo.Press" з посиланням на джерело в середовищі російських свідків Єгови*.

Кримінальну справу проти віруючих із цього міста було порушено у лютому 2019 року. Тоді ж у них пройшли обшуки, а деякі з них повідомили, що зазнали тортур з боку правоохоронців прямо у будівлі Слідчого комітету.

16 січня 2020 року Сургутський міський суд виніс ухвалу, за якою Тимофія Жукова мали відправити до психіатричного стаціонару Єкатеринбургу. Однією з підстав примусового запроторення віруючого в лікарню стало те, що Жуков на допиті користувався 51-ю статтею Конституції РФ, що дало слідству привід засумніватися у його осудності.

Віруючий оскаржив рішення про госпіталізацію, тож законної сили воно не набуло. Незважаючи на це, 4 лютого 2020 року правоохоронці відшукали та викрали Тимофія Жукова. Вони везли його на госпіталізацію у нічний час доби, що було неприпустимим, оскільки за законом привід не може проводитись у період з 22:00 до 06:00. Під час 17-годинного шляху з Ханти-Мансійська до Єкатеринбурга Жуков відчував сильний стрес, а також його мучили болі в ногах і спині.

Протягом наступних 14 днів Жукова примусово утримували у психіатричному стаціонарі. Там його життю та здоров'ю постійно загрожувала небезпека, оскільки пацієнти його відділення підозрювалися у скоєнні тяжких злочинів через їхні серйозні психічні відхилення. У палаті з Жуковим було до 9 осіб, більшість із них мала від 3 до 6 судимостей. Особливо буйні пацієнти лежали прив'язаними мотузками до ліжок. Поверхом вище перебували неосудні пацієнти, які постійно галасували і кричали, що заважало спати вночі.

За законом перебування у стаціонарі прирівнюється до тримання під вартою, хоча запобіжним заходом Жукову було призначено підписку про невиїзд. Таким чином йому було завдано серйозної фізичної та моральної шкоди, яка посилилася тим, що про його перебування в психіатричній лікарні стало відомо великому колу осіб, у тому числі за місцем його роботи — у сфері юриспруденції.

Наразі несправедливе кримінальне переслідування за приналежність до релігії Свідків Єгови зазнають 23 мешканці Ханти-Мансійського автономного округу — Югри. Підвищену увага до Сургута привернули тортури, яким силовики піддали мирних громадян через їхню віру і на які звернула увагу уповноважений з прав людини.

У 2017 році Верховний суд визнав усі релігійні організації свідків Єгови в Росії екстремістськими та ліквідував їх, що спричинило масове переслідування віруючих за ст. 282.2 КК РФ.