Тиждень після підпалу мечетей в Криму: винні так і не знайдені

22.10.2013, 14:00
Тиждень після підпалу мечетей в Криму: винні так і не знайдені - фото 1
Пожежі в двох мечетях у Сакському та Красногвардійському районах, що сталися із перервою у два дні, сколихнули громадськість та породили численні публікації в ЗМІ.

Цьогорічне святкування Курбан байраму для кримських мусульман стане безумовно пам’ятним. І відбудеться це не через масштабність свята та наповнення душ віруючих релігійним піднесенням, а через речі скандальні. Пожежі в двох мечетях у Сакському та Красногвардійському районах, що сталися із перервою у два дні, сколихнули громадськість та породили численні публікації в ЗМІ.

Нагадаємо хронологію подій.

13 жовтня близько 21.30 було виявлено загоряння центральної мечеті міста Саки – «Яні Джалі». Двом пожежним підрозділам знадобилось близько години часу, аби загасити полум’я. Ніхто з людей не постраждав, а щодо релігійної споруди, то пошкодженими виявились кілька приміщень.

У міліції наступного дня повідомили, що на місці події працювали експерти, які на основі зібраного матеріалу винесуть рішення щодо причин пожежі. На етапі розслідування правоохоронці відкрили кримінальне провадження за частиною 2 статті 194 Кримінального кодексу України – Умисне знищення, або пошкодження чужого майна. Але Емірасан Умеров, Головний імам Сак та Кезльова (Євпаторії), вже на наступний день після події назвав її причиною підпал. Подібний висновок він зробив зі слідів, що залишились після пожежі.

мечеть1.w.jpg

Менше ніж за два дні, 15 жовтня, у місті Рівне Красногвардійського району близько 4-ї години ранку було виявлено загорання у молитовній кімнаті місцевої мечеті. Цього разу, до пожежної частини звернення не було, але до міліції заяву направлено. Головний імам Курманського регіону Арсен Яглієв повідомив, що пожежу виявили самі віруючи, які не дали вогню розповсюдитись на більшу площу. Вогонь пошкодив підлогу та 8 Коранів.

Правоохоронці відкрили кримінальне провадженні за аналогічною, що і в ситуації в Саках статтею 194 частиною 2 Кримінального кодексу України – Умисне знищення, або пошкодження чужого майна.

мечетьw.jpg

На питання, чи пов’язані між собою ці події – лідери кримських татар дали однозначну відповідь – Так. На спеціально зібраній прес-конференції під назвою «Підпали мечетей в Криму: перевірка на терпимість, чи початок масштабних провокацій в Криму?» перший заступник голови меджлісу Кримськотатарського народу Рефат Чубаров назвав події, що відбулись, «терактом». Зокрема, він підкреслив, що «природа терористичних актів полягає в тому, щоб залякати суспільство. Мета, яку переслідують злочинці, цілком очевидна. Завдання замовників – внесення недовіри в суспільство… зробити дії, які переведуть цю недовіру на рівень ненависті».

чубаров.jw.jpgНа думку кримськотатарського лідера, правоохоронці в змозі розкрити ці «злочини», а влада півострова мала би зробити заяву, спрямовану на заспокоєння мешканців Криму, та недопущення ескалації напруги. У ситуації, що склалася, Рефат Чубаров закликав не піддаватись на провокації.

З подібним закликом звернулося до віруючих і керівництво Духовного управління мусульман Криму. В оприлюдненому зверненні перераховуються численні проблеми у взаємовідносинах із місцевою владою щодо виділення земельних ділянок під будівництво мечетей, щодо зневажливого ставлення до місць мусульманських поховань та інших культових об’єктів. Одначе всі ці події не мають спровокувати агресію віруючих, впевненні в ДУМК і закликають мусульман не піддаватись на провокації.

Загальний збиток, нанесений мечеті в Саках, за оцінками мусульман – близько 500 тисяч гривень. Вже розпочато збір коштів на її відновлення. Оголошення про це з номерами рахунків виставлено на сайті Духовного управління мусульман Криму.

Безумовно, сприяли би врегулюванню ситуації затримання винних у «підпалах», якщо комісія справді визнає пожежі, як спровоковані сторонніми людьми. Але правоохоронці поки утримуються від коментарів щодо ходу розслідування. Натомість, було проведено нараду керівного складу міліції півострова з усіх районів. На ній, зокрема, пролунала теза, що «стабільність у регіоні багато в чому залежить від ефективної та грамотної роботи міліції».

Подивимось, як воно буде далі. Але поки жодна із організацій не взяла на себе вину за підпал мечетей. Давні опоненти Меджлісу – проросійськи організації наперебій відхрещуються від «підпалів». Не називаючи імен, вони спрямовують критику на осіб, які, на їх думку, втратили довіру у кримськотатарські спільноті і намагаються відновити авторитете такими акціями. Однак слід відзначили, що напередодні згаданих вище подій, а саме 11 жовтня, лідери «Російської громади Криму» провели прес-конференцію у Сімферополі «Загрози стабільності миру в Криму». Основними загрозами, на думку спікерів, є як «українські націоналісти, так і радикальні мусульманські течії». Саме вони, на думку «російських-співвітчизників», сприяють створенню на території Криму «кровоточащей «горячей» точки на политической карте Европы».

могилевw.jpgГолова ради міністрів АР Крим Анатолій Могильов у коментарі програмі «Надзвичайні новини» повідомив, що вже мав бесіду з головою МВС півострова з приводу подій, що відбулись. «Хто за цим стоїть – підозрювати можу, але не хочу називати. Адже треба довести вину. Наші правоохоронці цим займаються. Вони мають дати оцінку», – зазначив чиновник.

Депутат опозиціонер Геннадій Москаль в інтерв’ю кримському інформагентству QHA висловив думку, що місцева влада була проінформована про підпал мечетей: «уявіть, що подібне сталося б на Західній Україні, якби підпалили православні храми. Напевно, зібралася б обласна рада, були б заяви, був би заслуханий начальник обласного управління МВС, прокурор, голова обласної державної адміністрації. У вас в Криму тиша і благодать ... Крим – найуразливіша точка сьогодні в Україні. Якщо така тиша і спокій у кримської влади, значить, вони знали, що це буде».

Отже два твердження наразі є майже аксіомою в оцінці ситуації: це підпал, який спрямований був на дестабілізацію ситуації на півострові. Правда, питання «хто винний?» залишається відкритим.

На прес-конференції керівники Меджлісу дали правоохоронцям два тижні на розшук організаторів цих подій. В іншому разі, пообіцяли вважати міліцію головною дестабілізуючою силою на півострові.

Олег САВЧЕНКО