Традицію Щедрого вечора планують внести до переліку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО

28.12.2023, 11:40
Культура
Традицію Щедрого вечора планують внести до переліку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО - фото 1
Елемент «Традиції Щедрого вечора в Україні» планується внести до переліку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Традицію Щедрого вечора в Україні вже включено до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини.

Про це повідомляє пресслужба Міністерства культури та інформаційної політики.

«Разом із традицією Щедрого вечора у Національному переліку вже 88 елементів нематеріальної культурної спадщини. Значно менше поки українських елементів у переліку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Але ця робота триває, зокрема щодо внесення традиції щедрування до світового списку. Збереження традицій в Україні було надзвичайним викликом протягом багатьох століть, адже імперська та радянська влада зробили все, щоб знищити ідентичність націй. Сьогодні одним із головних завдань держави є максимальне збереження традицій, які вирізняли українців серед інших і стали базою для нашої ідентичності», - сказав т. в. о. міністра культури та інформаційної політики Ростислав Карандєєв.

Перша заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова підкреслила, що створення для Національного списку досьє є важливим кроком для внесення традиції щедрування до списку ЮНЕСКО.

Процес внесення до переліку Всесвітньої спадщини розділено на кілька етапів. Передусім до 31 березня держава має подати це досьє до Секретаріату Конвенції з охорони нематеріальної спадщини. До червня секретаріат оцінюватиме це досьє. До вересня в України буде можливість внести правки, і близько грудня досьє потрапить до Комітету з охорони нематеріальної спадщини. Дійсно, процес не швидкий: від подачі досьє до самого розгляду Комітетом може тривати два роки», - сказала Джапарова.

Співзасновниця ГО «Інститут культури України» та дослідниця української культури Марина Соботюк розповіла про традиції щедрування. Вона підкреслила, що цьогоріч Україна вперше святкує Щедрий вечір 31 грудня. Тож 1 січня українці зможуть маланкувати та посівати.

«Ми готували досьє рік. Авжеж, дослідили, що являє собою традиція Щедрого вечора. Це й 12 ритуальних страв, за приготуванням яких об’єдналася родина. Це й щедрування: виконання щедрівок, й обряд водіння кози. Українці вірили, що чим більше щедрівників прийме сім’я, тим більш заможною буде», — зазначила Марина Соботюк.

Також під час заходу молодіжна амбасадорка елементу нематеріальної культурної спадщини «традиції Щедрого вечора в Україні» Jerry Heil виконала щедрівку «Ой сивая тай зозуленька».