Твоє право на свободу віросповідання: огляд посібника
"Віра, церква, релігійні свята й обряди — це частина життя більшості громадян України. Незалежно від того, як часто ви відвідуєте храм, молитовний дім, синагогу чи мечеть, є багато сфер поза межами релігійних споруд, які безпосередньо пов'язані з реалізацією права на свободу совісті, релігії чи переконання", — пише у передмові до видання його автор Максим Васін, юрист, виконавчий директор ІРС. — "Перший крок до того, щоби скористатися своїми правами, — знати їх. Другий крок — розуміти, у який спосіб закон передбачає реалізацію ваших прав. Третій — уміти захистити свої права або знати, хто може допомогти вам у разі їх порушення".
Саме цей посібник і має допомогти розібратися у всіх елементах базового права на свободу совісті, уникнути багатьох труднощів під час практичної реалізації цього права.
"Правова обізнаність — це ваша перевага! Тож тепер поговорімо про ваші права докладніше", — запрошує до знайомство з посібником.
Книжка складається з восьми тематичних розділів. Перший з них присвячений міжнародним гарантіям релігійної свободи. Як зазначається у виданні, більшість прав у сфері свободи совісті та віросповідання стали реальністю завдяки міжнародним зобов'язанням України та постійній увазі правозахисників до їх виконання органами влади.
Далі автор подає список найважливіших документів і електронне посилання на них. Враховуючи, що посібник є в електронній та друкованій формі, то посилання можна використати в електронній версії. А для читача друкованого видання передбачені QR-коди, які дозволять просто відкрити ці самі посилання.
Крім того тут подаються цитати з інших документів, які стосуються релігійної свободи. Наприклад, статті з Європейської Конвенції з прав людини, а також статті українського законодавства, які зобов'язують органи влади до виконання міжнародних норм, які ратифіковані в Україні. Автор наводить приклади з судової практики, як ці норми виконувалися і як українці захищали свої права в Європейському суді з прав людини.
Другий розділ розповідає про процедуру створення та діяльності релігійних організацій та які закони регулюють ці питання, починаючи з базового Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" (QR-код з посиланням).
Тут йдеться про права релігійних організацій зі статусом і без статусу юридичної особи, як вони між собою розрізняються, які є переваги у кожній формі діяльності. Зокрема, представлено список, що можуть засновувати, отримувати і куди входити релігійні організації зі статусом юридичної особи, яких, до речі, в Україні понад 30 тис.
Окремий розділ присвячений темі "Військовий обов'язок і релігійні переконання". А тут і про душпастирську опіку військовослужбовців (великий список документів), про військове капеланство, право на відстрочку від військової служби і альтернативну службу. Численні витяги з документів доповнені поясненнями та зауваженнями, що мають практичний характер.
Цікавим та корисним за наших обставин є розділ "Релігійна освіта й виховання".
"В освітньому законодавстві впродовж тривалого часу зберігалося упереджене ставлення до релігійного виховання та доступу релігійних організацій до освітньої діяльності. Причиною цього була частина 3 статті 35 Конституції України, яка містить положення про відокремлення школи від церкви, запозичене з нормативних документів репресивної радянської влади", — зауважує автор Максим Васін. — "Однак на сьогодні спеціальні закони дають змогу тлумачити цей конституційний принцип лише як гарантію світського характеру навчання в державних і комунальних закладах освіти, а не як підставу для усунення релігійних організацій із освітньої сфери".
Автор детально описує право батьків на релігійне виховання своїх дітей, викладання курсів духовно-морального спрямування у школах і заснування закладів освіти релігійними організаціями та богословську освіту і акредитацію духовних навчальних закладів.
Наступні розділи присвячені душпастирській опіці пацієнтів і персоналу медичних установах та опіка в закладах пенітенціарної системи.
Сьомий розділ розповідає, хто може допомогти захистити ваші релігійні права. Йдеться про установи в Україні, а також про міжнародні механізми захисту свободи релігії чи переконань.
І на завершення посібник містить кілька важливих порад, де, зокрема, автор радить слідкувати за законодавчими новаціями та докладати зусиль для захисту своїх прав.
Загалом, посібник є дуже практичним і зручним у користуванні (формат А4).
Посібник створено за підтримки нідерландської організації PAX (ПАКС) — найбільшої миротворчої організації в Нідерландах, в рамках проекту "Віра в релігійний плюралізм", що реалізується PAX та фінансується Постійним представництвом Нідерландів при ОБСЄ у Відні. У 2017 році PAX отримала Нобелівську премію миру за участь у Міжнародній кампанії за скасування ядерної зброї.
Електронну версію посібника (українською мовою) можна завантажити за цим посиланням: bit.ly/PAX-Vasin-handbook
Бажаючі отримати друкований примірник можуть подати заявку за цим посиланням: forms.gle/MonJ9aS4LxTAg4z4A