Created with Sketch.

У кам’янець-подільському костелі облаштовують музей пам'яті невинно закатованих

05.09.2023, 17:28

Музей пам’яті невинно закатованих НКВДистами та нацистами в 1920-му-1945-му роках створює громада римо-католицького костелу архистратига Михаїла у колишньому монастирі сестер-домініканок у Кам’янці-Подільському.

Про це повідомляє Поділля News.

Це приміщення ще рік тому католицька громада вирішила реконструювати під реабілітаційний центр для українських військових.

Проте під час будівельних робіт у монастирі робітники виявили у його підземеллях чимало людських кісток.

Виявилося, що у 20-тих роках минулого століття у приміщенні монастиря радянська влада влаштувала в’язницю, а в його підземеллі — катівню.
Один з робітників розповідає, що “коли прийшли совєти, то з келій поробили камери. Коли прийшли німці, то тут зробили гетто для євреїв”.

Тут навіть знайшли знаряддя катування — дошку з гострим залізяччям.
Після таких знахідок, окрім реабілітаційного центру, католицька громада вирішила облаштувати тут ще й музеї пам’яті невинно закатованих.

Все робить громада, влада — нічого. Збираємо кошти всюди, більшість — це пожертви людей. Їдемо за кордон, особливо до Польщі, знімаєм шапочку, стоїмо і просимо. Щоб показати, щоб наступне покоління, котре буде сюди приходити, задумалося: я не маю права вбивати людину. Бог не дав заповіді вбивати. Бог дав заповідь любити, — каже єпископ Кам’янець-Подільської дієцезії РКЦ в України Леон Дубравський.

За словами єпископа, серед закатованих тут було й чимало римо-католицьких священиків. Практично усі, хто був на теренах радянських, каже єпископ, були репресовані, тисячі не повернулися.

Частину людських кісток, розкопаних у приміщенні колишнього монастиря, залишили для відвідувачів майбутнього музею.

Тут, саме в підземеллі, були поховані рештки тих людей, яких розстрілювали там в 30-х роках минулого століття, найбільше — в 1937 році. За деякими спогадами, наприклад, в день привозили до ста чоловік. З цієї сотні двадцять відправляли в табори на північ, решта зникали безвісти. В 50-х—70-х роках проходили процеси з реабілітації цих людей і родинам приходили довідки про те, що їхні рідні незаконно розстріляні. Поодинокі науковці займаються цією проблематикою, тема відкрита і потребує ще глибокого дослідження, — каже науковий співробітник Кам’янець-Подільського державного історичного музею-заповідника Валерій Сторчовий.

Експонати для майбутнього музею також приносять місцеві мешканці.

Музей у колишньому монастирі створюють повністю за гроші меценатів, тому коли буде його відкриття, наразі не може сказати ніхто.

Читайте також
Культура Анонс: сьогодні відбудеться Третій Колоквіум Ігоря Скочиляса “Візуальна культура домодерної київської традиції”
05 вересня, 11:43
Культура Представники УПЦ МП навмисно блокують розкопки 3000-річного мегаполіса скіфів
05 вересня, 11:19
Культура У Вишгороді відновили старовинний саркофаг ХІІ століття
05 вересня, 12:30
Культура Під храмом у Мексиці знайшли вхід до "підземного світу"
05 вересня, 15:57