У базиліці Святого Петра відреставрують гігантський надпрестольний балдахін

12 січня, 11:44
Католики
У базиліці Святого Петра відреставрують гігантський надпрестольний балдахін - фото 1
Вимоглива і необхідна праця. Так кардинал Мауро Ґамбетті, Архипресвітер Папської базиліки Святого Петра у Ватикані, Генеральний вікарій Його Святості для Держави-Міста Ватикану та президент Фабрики святого Петра, окреслив майбутні реставраційні роботи над балдахіном головного вівтаря базиліки Святого Петра. Він виступив під час пресконференції, яка 11 січня 2024 р. відбулася у Ватиканському пресцентрі. Балдахін заввишки 28,74 метра і вагою 63 тонни називають гігантом мистецтва всіх часів, унікальним витвором, над яким працювали Берніні та Борроміні.

Про це повідомляє Радіо Ватикану.

Запланований час робіт – 10 місяців: від другої половини лютого до грудня 2024 року, якраз перед відкриттям Святих Дверей. За словами кардинала Ґамбетті, ця реставрація має велике символічне значення, оскільки балдахін заввишки з десятиповерховий будинок, «який велично височіє над головним вівтарем», є «осердям базиліки», позначаючи місце гробу апостола Петра, якому присвячений храм. Реставрація доручена команді досвідчених професіоналів і відбудеться через 250 років після важливих консерваційних робіт у XVIII столітті і через 400 років після початку спорудження балдахіну.

Необхідність проведення реставрації пов’язана із консерваційними вимогами для збереження поліматеріального витвору. Попередні дослідження свідчать про погіршення стану збереження пам'ятки, що потребує термінових відновлювальних робіт. Усі поверхні пам'ятника вкриті темною патиною. Вона утворена жирними речовинами, що використовувалися під час попередніх профілактичних робіт, пилом і твердими частинками, що відклалися, особливо у верхній частині, де звичайні профілактичні роботи проводилися рідше. Зафіксовано також невеликі здуття через викривлення бронзи, роз'єднання і відшарування. Базиліка приймає до 50 тисячі відвідувачів щодня, і відчутними є мікрокліматичні зміни, які взаємодіють з балдахіном, сприяючи явищам корозії, окислення, набухання дерев'яних частин.

Роботи будуть розділені на три етапи: підготовка майданчика з проектуванням робочого риштування; попередня та поточна діагностика з графічним та фотографічним документуванням; реставрація металевих, кам'яних та дерев'яних поверхонь. Реставрація дозволить розробити та запровадити процедури видалення пилу, які б відповідали характеру витвору і, водночас, були безпечними. «Попередні та безпосередні роботи не перешкоджатимуть папським богослужінням на головному престолі, – гарантує кардинал Гамбетті.

Реставрація вартістю сімсот тисяч євро проводиться за підтримки заслуженого Ордену Лицарів Колумба і, як підкреслив кардинал Ґамбетті, «є роботою, яка є спадкоємною з проектом покращення та нового освітлення Ватиканського Некрополя, також підтриманого Лицарями Колумба».