У Бродах обвалилося склепіння синагоги, яка є пам’яткою національного значення

У Бродах обвалилося склепіння синагоги, яка є пам’яткою національного значення - фото 1
У неділю, 18 червня, близько 13:30 обвалилося склепіння пам’ятки національного значення Бродівської синагоги.

Про це ZAXID.NET повідомила керівниця відділу містобудування, архітектури і охорони культурної спадщини Бродівської міськради Тетяна Нікіфоряк.

Мешканець Бродів Віталій Пристава опублікував у Facebook фотографії, зроблені одразу після обвалу, а також світлину, зроблену напередодні.
«Причиною, звісно, є відсутність уваги до історичної пам'ятки XVIII ст, аварійний стан стін та каркасу, який утримував дах. Плюс сьогодні сили дощу доклалися до руйнування. Шкода, що на очах втрачаємо історичні пам'ятки», – написав він.

Тетяна Нікіфоряк зазначила, що міськрада неодноразово просила відповідальні органи влади звернути увагу на стан Бродівської синагоги.

«Це вже не перший обвал конструкцій у Бродівський синагозі. У 2021 році також був. Оскільки це національна пам’ятка і на нашому балансі не є, ми неодноразово зверталися до обласної влади про виділення коштів на реставрацію синагоги в межах державних програм, але кошти нам не виділяли. Зараз зробили фотофіксацію і знову звертаємось з листом, будемо чекати на реакцію», – прокоментувала Тетяна Нікіфоряк.

За її словами, також на обвал склепіння Бродівської синагоги відреагувала місцева прокуратура, яка також звертатиметься до відповідальних за пам’ятку органів.

«Прокуратура була на місці. Поряд біля синагоги – дитячий майданчик. Добре, що там нікого не було», – додала чиновниця.


У Львівській обласній військовій адміністрації сказали, що поки не готові коментувати ситуацію із синагогою у Бродах.

Довідково

Велика Бродівська синагога, зведена 1742 року, розташована неподалік від площі Ринок на сучасній вулиці Гончарській.

Перших руйнацій вона зазнала у травні 1859 року, коли стала жертвою великої пожежі, яка знищила більшу частину Бродів. Остаточно наслідки цієї пожежі ліквідували лише під час ремонту 1903 року. Великих руйнувань зазнала синагога в роки Другої світової війни. Тоді були втрачені північна та південна прибудови. А вже в наш час, занедбана і закинута, під впливом природних явищ обвалилась західна стіна, а з 2006 року почали систематично обвалюватися склепіння.

Спроба привести пам’ятку до певного стану була здійснена в середині 1960-х років, коли будівлю традиційно переобладнали під склад. Однак ремонт провели неякісно, дах постійно протікав і з часом будівлю перестали використовувати, що призвело до продовження руйнації. У 1991 році місцева влада спробувала відреставрувати будівлю під картинну галерею, однак через брак коштів роботи припинили.

Велика бродівська синагога є однією з найвизначніших пам’яток юдейської сакральної архітектури Галичини та одним із найкращих та найбільших зразків синагогального будівництва в цілому світі.