У Дубні перекрили дах Великої синагоги XVI століття

06.11.2023, 12:31
Культура
У Дубні перекрили дах Великої синагоги XVI століття - фото 1
У Дубні на Рівненщині перекрили дах Великої синагоги – пам’ятки архітектури місцевого значення XVI століття. Роботи тривали протягом вересня-жовтня. Гроші на ремонт покрівлі надала єврейська організація з Франкфурта-на-Майні.

Про завершення першого етапу відновлення будівлі Великої синагоги в Дубні повідомили 4 листопада у Facebook фірми, яка виконувала роботи, передає Суспільне.

"Протягом вересня та жовтня Реноме-Євробуд проводила роботи з відновлення даху будівлі. За два місяці ми виконали монтаж фальцевої покрівлі, відновили цегляні арочні стіни, облаштували водозливну систему та системи блискавкозахисту. Сподіваємось, що роботи над відновленням споруди набиратимуть обертів".

Начальник відділу культури і туризму міської ради Сергій Гавриленко зазначав, що це пам'ятка архітектури місцевого значення, одна з найдавніших і найбільших синагог на заході України.

Про потребу реставрувати синагогу в Дубні, що є бароковою пам'яткою XVI століття, заговорили ще наприкінці 2017 року. Ці наміри тоді озвучили в Державному історико-культурному заповіднику, на балансі якого була будівля. А також — міська влада, після того, як синагогу передадуть у власність громади.
Зі слів Сергія Гавриленка, у 2018 році синагогу передали на баланс міста, й у 2019-20-му роках взялися перекривати дах. Розпочаті роботи призупинили через повномасштабне вторгнення. Відновили їх у вересні 2023 року.

Начальник відділу культури і туризму Дубенської міської ради також додав, що ремонтували дах за проектом, який виготовили фахівці київського інституту "УкрНДІпроєктреконструкція":

"Гроші на роботи, 1,4 млн грн, виділило некомерційне товариство збереження й охорони єврейських кладовищ в Європі, це Німеччина, Франкфурт-на-Майні. Сподіваюся, що це початок реставрації синагоги. І в майбутньому теж надіємося, що буде фінансова допомога. На наступний рік, можливо, так само заручимося підтримкою депутатського корпусу місцевої ради. Бо місто, на мою думку, має показати, що вболіває за наші пам'ятки і дати співфінансування".

Попередньо, міський голова Дубна Василь Антонюк, який ініціював передачу будівлі на баланс міста, заявляв про намір облаштувати в будівлі музей Голокосту.