У Києві науковці обговорили важливість Берестейської Унії
У столиці України у відділенні релігієзнавства Інституту філософії 18 жовтня 2016 року відбувся круглий стіл з приводу 420 років Берестейської Унії.
Як повідомляє Департамент інформації УГКЦ, у заході взяли участь близько 30 науковців із Києва, Рівного, Львова і Тернополя.
На їхню думку, цей Берестейський Собор, саме такий термін вони використовують, відіграв визначальну роль в українській історії…
Анатолій Колодний, доктор філософських наук, професор, заступник директора і керівник відділення релігієзнавства Інституту філософії НАН України пригадав суть цієї історичної події. «До цього треба історично підійти і подивитися, що спонукало до проведення цього Собору. З одного боку, було прагнення Польщі полонізувати і католицизувати Україну. З іншого боку, Москва була одержала статус патріархату від Константинополя і звідти також йшла небезпека для поглинення українців. Тобто історично так склалася, що стояло питання або збереження української нації, або збереження конфесії. І в цій ситуації владики українських єпархій пішли на пожертву, можна сказати, Церкви. Вони пішли на об'єднання не на догоду полякам, а пішли на об'єднання з Ватиканом, аби убезпечити себе від поглинання. За результатом Собору, зберігся східний, український, обряд. І в такий спосіб вдалося зберегти українськість Церкви. Так Українська Греко-Католицька Церква відіграла визначальну роль у збереженні українства», - розповів науковець.
За його словами, саме ці моменти спонукали науковців «все-таки сказати: оцінімо належно Берестейський Собор».
За підсумками круглого столу планується видати книжку.
На думку о. Олекси Петріва, керівника Департаменту зовнішніх зв'язків УГКЦ в Україні, цей круглий стіл для УГКЦ є важливим тим, що наукова громадськість і суспільство нарешті починають належно оцінювати роль Берестейської Унії.
«У контексті подій, що відбувається, по-новому відчитується цей акт єдності із Вселенською Церквою, з апостолонаслідуванням, із Вселенським Архиєреєм, а також акт, так би мовити, своєрідного геополітичного вибору для наших пращурів, шляху розвитку України як держави», - зазначив священик. За його словами, УГКЦ підтримує схожі заходи і радіє, що наукова громадськість, українське суспільство гідно оцінює цю історичну подію.
Ініціатором проведення такого заходу виступили самі науковці.