У Києві презентували книгу «Екуменічна місія східних католицьких Церков Європи сьогодні»

31 серпня, 09:25
Католики
У Києві презентували книгу «Екуменічна місія східних католицьких Церков Європи сьогодні» - фото 1
У Софійському соборі Києва презентували український переклад книжки «Екуменічна місія східних католицьких Церков Європи сьогодні». Участь у заході взяли журналісти, представники органів державної влади, зокрема Державної служби України з етнополітики і свободи совісті, духовенство. Модератором виступила релігієзнавець Людмила Филипович.

Презентуючи книжку, Блаженніший Святослав пояснив контекст, у якому вона постала. Він розпочав із подій 2018 року, коли до Рима приїжджала величезна група під керівництвом митрополита Іларіона Алфєєва під назвою «Паломництво з Москви». У Ватикані їх прийняли на найвищому рівні. Під час цього візиту вони звинувачували, зокрема УГКЦ, мовляв, у втручанні у внутрішні православні стосунки. «Тоді почалася певна маніпуляція поняттями міжцерковного і богословського діалогу».

Предстоятель розповів, що, з одного боку, православні звинучували східних католиків у прозелітизмі, а «другою темою, яка почала обговорювалась в той час, було поняття уніятизму і самого існування Східних Католицьких Церков».

«Баламанський документ відкинув уніатизм як метод об’єднання Церков. Але цікаво, що в московській риториці почалися певні маніпуляції. Ніхто не говорив про уніятизм, але про уніятство. А уніятство в їхньому сенсі означає одне і друге разом», — пояснив Глава УГКЦ.

Він нагадав про Гаванську декларацію, згідно з якою доля «Східних Католицьких Церков мала бути окреслена до мовчазної, а якась роль у міжцерковних стосунках взагалі неможлива».

Глава УГКЦ також говорив про 2019 рік.

«2019 рік став поворотним роком в історії Київського християнства, події якого обов’язково зацікавлять тих, які вивчають канонічне право і моделі, що сьогодні Церкви вибудовують у своїх стосунках. Не тільки всередині православ’я, але і в міжконфесійному діалозі, зокрема в контексті православно-католицьких стосунків», — підсумував Глава УГКЦ Блаженніший Святослав.

«Київське християнство почало набирати, чи радше відновлювати, свою суб’єктність. Саме цей рік був роком колосального напруження, ескалації у стосунках трикутника Рим—Константинополь—Москва. Відтак Українська Греко-Католицька Церква опинилася в центрі цієї ескалації, адже більше не була предметом перемовин між Римом, Москвою і Константинополем, а починала ставати дуже активним суб’єктом», — наголосив Блаженніший Святослав.

А що відбулося після 2019 року? «І Апостольська столиця в Римі, і Вселенський Патріарх, — зазначив Глава УГКЦ, — не просто вітали розвиток суб’єктності Київського християнства, але й сприяли цьому. А що зробила Москва? Пішла на нас війною, забрала нам право на існування. Я вже не кажу про право на будь-який голос, на будь-які стосунки. Але на третій рік цієї повномасштабної війни голос Київських Церков, як Православної, так і нашої, потужно лунає на весь світ».

Книга включає доповіді еклезіологічного, пасторального, духовного та канонічного змісту, представлені на зазначеній зустрічі.

У Києві презентували книгу «Екуменічна місія східних католицьких Церков Європи сьогодні» - фото 139282

Предстоятель УГКЦ зазначив, що на цю книгу мають звернути увагу богослови, які займаються питаннями діалогу, зокрема, екуменічного, а також церковні історики, тому що 2019 рік став поворотним роком в історії київського християнства.

«Думаю, що ці події обов'язково зацікавлять так само тих, хто вивчає канонічне право і моделі, які сьогодні церкви вибудовують у своїх стосунках. Не тільки всередині православ'я, але так само в міжконфесійному діалозі, зокрема, в контексті православно-католицьких стосунків», - сказав Святослав Шевчук.

Оригінал видання був опублікований у ватиканському видавництві Libreria editrice vaticana 2021 року.