У Києві у Михайлівському соборі попрощалися з відомим релігієзнавцем Ігорем Козловським

У Києві у Михайлівському соборі попрощалися з відомим релігієзнавцем Ігорем Козловським - фото 1
У Києві у Михайлівському соборі відбулась церемонія прощання з релігієзнавцем Ігорем Козловським, який помер 6 вересня у віці 69 років через серцевий напад.

Джерело: Суспільне

“Відважна людина і при тому абсолютно така не епатажна. Більше 200 наукових робіт — це книги, статті, дослідження, в тому числі, по ісламу. Ми дуже його поважаємо і будемо пам’ятати, наскільки ми самі будемо живі”, — сказав голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

За його словами, зі смертю Ігоря Козловського Україна, без перебільшення, втратила людину, що знала, що треба робити, і щодня працювала над тим, щоб “Україна перемогла у війні, прорвалася у 21 століття, а українське суспільство відбулося як потужна нація”.

Військовий капелан, отець Андрій Залінський розповів, що Козловський був “людиною Сонця”. “Бо у його присутності ми всі бачили стільки світла, яке дозволяло нам відшукати себе в мороці постійного невпинного нашого з вами життя”.

Учень Козловського Єгор Фірсов розповів, що для учнів Ігор Козловський був не просто вчитель чи викладач, він був наставник по життю. Він згадав, що Козловський, який сам пройшов полон, допоміг повернутися до життя бранцю Кремля Стасу Асєєву. Саме до Козловського пішли учні у перші дні повномасштабної війни.

“У перші дні війни, коли всій країні було важко, і нам також було важко, і треба було брати в руки зброю, одягати камуфляжну форму і битись, ми прийшли до Ігоря Анатолійовича. Прийшли просто — просто доторкнутися до глиби, просто послухати, просто відчути — і саме та розмова насправді для нас була визначальною. Тому що Ігор Анатолійович, знову ж таки, дуже правильно підібрав ті слова, які на той час дуже нелегкі нас надихнули”, — розповів він.

За словами голови Українського інституту національної памʼяті Антона Дробовича, навіть ті, хто трохи знали Ігоря Козловського, знали, що це “людина великої любові”. Він розповів, що познайомився з професором Козловським багато років тому, задовго до війни. “Професор Козловський вже тоді був легендою на факультеті в університеті штучного інтелекту в Донецьку. Ми приїжджали з колегами з філософського факультету, перш за все, релігієзнавцями, на конференції — і всі студенти, з ким ми говорили, аспіранти, вони всі говорили, що у нас є Козловський, легенда, супер професор. Людина — один із тих людей, хто створив спільноту українського Донецька, спільноту українського Донбасу, одне з сердець українського Донбасу”, — сказав Дробович.

Наприкінці прощання син Ігоря Козловського Олександр подякував за те, що прийшли вшанувати пам’ять батька. А також тим, хто боровся за його визволення з полону.

“Ви дали нам найцінніше — час із батьком… Слухаючи виступаючих, я зрозумів, що найцінніший спадок — це ті зерна любові, які мій батько заклав у своїх учнів. Вони вже дають свої плоди, і тепер наше основне завдання — перейняти його естафету і ділитися тією любов’ю і мудрістю, які ми почерпнули у нього, з усім світом”, — сказав син.

Ігоря Козловського поховали на Байковому кладовищі у Києві.

У Києві у Михайлівському соборі попрощалися з відомим релігієзнавцем Ігорем Козловським - фото 120724

Ігор Козловський народився 16 лютого 1954 року в Макіївці, на Донеччині. 27 січня 2016 року потрапив у полон до бойовиків "ДНР", де його катували за проукраїнську позицію. Перебував у полоні 700 днів (майже 2 роки) і був звільнений за обміном 27 грудня 2017 року. Перші його слова після звільнення були такими: "Моє серце зараз співає пісню. Воно співає пісню любові. Любові до народу України. Ми перейшли через страждання, через катування, через біль, через хвороби, моральний і психологічний тиск, але ж ми постійно відчували любов нашого народу".

Ігор Козловський був відомим релігієзнавцем, серед його опублікованих праць 30 книг були присвячені різним напрямам релігійно-філософських вчень. Серед найвідоміших праць у цій сфері: "Історія релігій", "Ассирійська Церква Сходу", "Єзідизм", "Коптська православна церква Олександрії", "Церква Христа в США і в Україні: історія та сучасність" та багато інших.

Козловський — автор понад 50 наукових книг та більш ніж 200 статей у словниках, енциклопедіях, наукових періодичних виданнях, а також поетичних збірок та прозових творів.

Серед векторів його діяльності була релігійна ситуація на окупованих територіях Донбасу.

Член НТШ в Україні, PEN, ініціативної групи "Першого грудня" та низки інших організацій. Козловський мав багато нагород та відзнак від українських та іноземних громадських і релігійних організацій.

Зокрема, у 2022 році Нобелівську премію миру отримала українська правозахисна організація, у якій він був членом правління - "Центр громадянських свобод", у якій він був членом правління. Також він має багато відзнак та нагород від іноземних громадських організацій.