У Києво-Печерській лаврі відбувся Всеукраїнський форум про реінтеграцію звільнених територій

04 квітня, 10:05
Культура
У Києво-Печерській лаврі відбувся Всеукраїнський форум про реінтеграцію звільнених територій - фото 1
Діячі культури, представники влади, медіапростору, міжнародні партнери та громадськість зібралися на Всеукраїнському форумі «Культурна та інформаційна реінтеграція деокупованих територій».

Великий форум у лаврі проводять, щоби визначити єдину стратегію для повернення деокупованих територій в український культурний контекст, повідомив 3 квітня "Вечірній Київ".

Як йеться у повідомленні, місце заходу обране невипадково. Адже сьогодні тема ідентичності українців, її історична тяглість і самоусвідомлення сучасників — актуальна для воєнного часу і для часу відбудови та розвитку після Перемоги.

Лавру повернули українському народу і сьогодні вона стала місцем відкриття історії, нового погляду на внесок Україну у духовний розвиток Європи та світу, а також місцем, де проходять реабілітацію воїни.

Генеральний директор Національного заповідника «Києво-Печерська лавра» Максим Остапенко на форумі модерував дискусійну панель «Інструменти відновлення української ідентичності».

Як повідомляє пресслужба Заповідника, сфера культури зазнала значних втрат в кадровому потенціалі. Про це зазначив під час дискусії т. в. о. міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв, «проте разом з тим Україна здобуває. Ми здобуваємо власну ідентичність.І саме для цього майбутнього мусимо діяти вже зараз та розвивати інфраструктуру памʼяті».

Голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович нагадав про те, що меморіалізація цієї війни надзвичайно важлива у відновленні та збереженні цієї ідентичності.

Саме тому ми маємо активізувати створення меморіалів, що розповідатимуть нашим дітям історію боротьби України. Проте не через сухі факти, а обʼєкти, які можна побачити, яких можна торкнутися та відчути. Ними можуть стати Національний пантеон, Національне військове меморіальне кладовище, Музей Голодомору, Музей Революції Гідності, Архів національної памʼяті та багато інших.

«Кожен з нас є мобілізованим бійцем на українському семантичному фронті. І питання збереження української ідентичності, питання, власне, розбудови країни, яка зможе протистояти Росії в цій агресії, це питання стратегічної безпеки», — наголосив гендиректор Заповідника.

Митрополит Білоцерківський, речник Київської Митрополії Православної Церкви України Євстратій (Зоря) нагадав, що в контексті культурної деокупації, слід памʼятати про деокупацію духовну. Щоби нарешті позбутися звʼязків з росією, що заважають нам йти власним шляхом. Цей намір має бути підкріплений відповідним законом.

У Києво-Печерській лаврі відбувся Всеукраїнський форум про реінтеграцію звільнених територій - фото 132291

Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь говорив про необхідність проведення мовної деокупації, щоби українці врешті припинили соромитися спілкуватися рідною мовою. Адже російська пропаганда століттями працювала над тим, щоби русифікувати нас, і слід вжити рішучих та дієвих заходів для викорінення імперських наративів.

Символом заходу стала мозаїка Алли Горської «Дерево життя». Більшість унікальних та яскравих робіт видатної мисткині розміщалися на Сході України та були знищені російськими окупантами. Мозаїка «Дерево життя» також зазнала катастрофічних ушкоджень під час облоги та обстрілів Маріуполя військами РФ.