• Головна
  • Новини
  • У книгосховищі Львівської обласної бібліотеки виявили екземпляр «Києво-Печерського патерика»...

У книгосховищі Львівської обласної бібліотеки виявили екземпляр «Києво-Печерського патерика»

22.09.2010, 11:45
У книгосховищі Львівської обласної бібліотеки виявили екземпляр «Києво-Печерського патерика» - фото 1
Працівники Львівської обласної універсальної наукової бібліотеки (пр. Шевченка, 13) повідомили про особливо цінну знахідку у своїх книгосховищах. Нею виявився стародрук ХVІІІ ст. — «Києво-Печерський патерик».

Києво-Печерський патерикПрацівники Львівської обласної універсальної наукової бібліотеки (пр. Шевченка, 13) повідомили про особливо цінну знахідку у своїх книгосховищах. Нею виявився стародрук ХVІІІ ст. — «Києво-Печерський патерик».

«Киево-Печерський патерик» – зібрання різноманітних агіографічних та літописних оповідань з історії Києво-Печерської лаври. Патерик створили у другій половині ХІІ ст. В його основу покладені два послання, написані преподобним Симоном, єпископом Суздальським, до свого духовного сина преподобного Полікарпа та послання преподобного Полікарпа до печерського ігумена Акіндіна. До складу обох послань увійшли численні розповіді про святих Печерського монастиря.

«Патерик», як інформує «Православіє в Україні», мав велике літературне та виховне значення. Він не лише підсумовував розвиток давньоруської агіографії ХІ-ХІІ ст., але й, оповідаючи про славне минуле відомої чернечої обителі, пробуджував почуття патріотизму, а у страшні роки татаро-монгольської навали нагадував про часи розквіту та могутності Київської Русі.

Впродовж ХІІІ-ХV ст. «Печерський патерик» неодноразово доповнювався і редагувався. На початку ХVІІ ст. (1638) у друкарні Києво-Печерської лаври був опублікований польський переказ рукописного «Патерика», зроблений майбутнім київським митрополитом Сильвестром Косівим. 1661 року за ініціативи печерського архимандрита Інокентія Гізеля «Печерський патерик» видали церковнослов’янською мовою.

Книгосховище Львівської обласної універсальної наукової бібліотеки, де виявили стародрук, засноване 1940 року та складається переважно з видань, що датуються ХХ ст. Як повідомив директор бібліотеки Іван Сварник, датувати «Патерик» важко через відсутність титульної сторінки. У стародруці згадуються паралельно дві історичні особистості – ігумен Києво-Печерської лаври та цар Петро Олексійович. Попереднє обстеження дозволило припустити, що книга могла бути видана у 1702 році. Відомо, що саме тоді «Києво-Печерський патерик» видали у двох варіантах – масове видання і подарункове з гравюрами визначного митця Леонтія Тарасевича.