У Кропивницькому одна з громад УПЦ МП вирішила святкувати Різдво 25 грудня. Містяни спантеличені, в ПЦУ обурені

У Кропивницькому одна з громад УПЦ МП вирішила святкувати Різдво 25 грудня. Містяни спантеличені, в ПЦУ обурені - фото 1
У середмісті Кропивницького у 20-х числах жовтня містяни помітили білборд, на якому зазначається інформація про те, що храм Благовіщення Пресвятої Богородиці, який нині використовує парафія УПЦ МП, святкує Різдво Христове 25 грудня і Хрещення Господнє 6 січня.

Така реклама заплутала місцевих мешканців. Як виясняло видання «Гречка», вони сприйняли це як те, що храм перейшов до ПЦУ.

«Побачивши рекламу я подумав, що нарешті храм перейшов до ПЦУ, оскільки святкуватиме Різдво Христове 25 грудня. Адже прихильники цієї церкви Різдво святкували за старим календарем, тобто 7 січня. Така реклама на борді плутає, бо всі знають, коли і яка церква святкує Різдво», – зазначив «Гречці» кропивничанин Валерій.

У коментарі виданню священик храму Благовіщення Пресвятої Богородиці Іван Верескун зазначив, що парафія дійсно відзначає Різдво Христове 25 грудня.

«Наша парафія безпосередньо прийняла рішення про запровадження нового новоюліанського календаря і вже відзначати Різдво Христове 25 грудня. Минулого року церква вирішила проводити богослужіння за новоюліанським календарем, але за побажаннями вірян, богослужіння проводитиметься і 7 січня. У цьому році, скажімо так, церква повноцінно переходить на новоюліанський календар на державному та церковному рівні», — зазначив священик.

Керівник управління комунікацій та інформаційної діяльності Кіровоградської обласної військової адміністрації Віталій Останній підтвердив, що храм Благовіщення Пресвятої Богородиці не приєднаний до ПЦУ, а досі перебуває у складі УПЦ МП.

«Вони перейшли на новий календар, на новоюліанський, на державному рівні, але лишаючись при цьому у складі УПЦ МП і не планують переходити до ПЦУ. Принаймні у нас немає документів та відомостей, які б свідчили про їх намір переходу», — уточнив посадовець.

У самій ПЦУ таку рекламу назвали лукавством і обманом. Архиєпископ Кропивницький та Голованівський ПЦУ Марк у коментарі «Гречці» зазначив, що така реклама є лукавством з боку церкви.

«Насправді, це така неправда від Московського Патріархату. Вони живуть за старим стилем, лише знакові свята, такі як Різдво, святкують за новим. Ми слідкуємо за цим і бачимо, що це своєрідне мімікрування під українську церкву, але це все-таки російська Церква в Україні: деякі священники одягають вишиванки, розмовляють українською, роблять гучну заяву про те, що вони переходять на новий стиль (новоюліанський), попри це служать і надалі за старим стилем, який є частиною Російської Православної Церкви в Україні», — зазначив архиєпископ.

З його слів, таке оголошення плутає та вводить в оману, оскільки містяни можуть подумати, що через святкування за новим стилем означає перехід до ПЦУ. Він наголосив, що офіційно РПЦ засудила перехід но новий стиль.

«Виходить так, що Російська Церква офіційно засуджує, а одна із її парафій тут, а можливо ще десь по Україні, проводить богослужіння за новим стилем. Це, знову-таки закономірне лукавство цієї організації. Вони звикли перебувати в неправді, що не бачать логіки у своїх діях: своїми устами засуджують Патріарха Варфоломія, а потім йдуть до нього, щоби він допоміг вирішити питання їхнього статусу», — підкреслив владика Марк.

Він зазначив, що така реклама і спрямована на те, щоб вводити людей в оману, оскільки до Різдва ще досить далеко.

«Якщо маркетинг передбачає обман, то це такий церковний обман. Адже він спрямований на те, щоб у людей виникло переконання, що це українська церква», — уточнив Архієпископ Марк.

За його словами, водночас є релігійні громади на Кіровоградщині, які з УПЦ (МП) перейшли до ПЦУ, але правлять богослужіння ще за старим стилем.

Нагадуємо, в УПЦ МП віддавна близько сотні громад живуть за новоюліанським календарем. Йдеться про румуномовні громади на Буковині. В УПЦ МП цей факт намагаються не афішувати.