У Львові презентовано дослідження науковця Музею Голодомору про російські релігійні організації

У Львові презентовано дослідження науковця Музею Голодомору про російські релігійні організації - фото 1
У Львові в Центрі Андрія Шептицького Українського католицького університету 8 червня відбулася презентація дослідження провідного наукового співробітника Національного музею Голодомору-геноциду Андрія Іванця «Підтримка «традиційними» релігійними організаціями РФ агресивної та геноцидної війни Росії проти України (з 24 лютого 2022 р. по лютий 2023 р.)», яке нещодавно вийшло друком. У РФ до «традиційних» релігій відносять – православ’я, іслам, буддизм та юдаїзм.

Публіці у Львові був вперше представлений англомовний варіант видання. Раніше у Києві було презентовано текст дослідження українською мовою. Про це інформує офіційний сайт Музею Голодомору.

Дослідник вважає, що країни цивілізованого світу далеко не завжди мають об’єктивну інформацію про роль російських релігійних організацій у російсько-українській війні і, зокрема, про діяльність їхніх структурних підрозділів в Україні, тому важливо готувати англомовні переклади.

Андрій Іванець зазначив, що Україна веде війну на виживання, адже Росія вчиняє агресію з геноцидних мотивів – наміру знищити українські державу і націю. У такій війні немає дрібниць і релігійний фактор має бути дослідженим, адже, за даними соціології, Україну можна віднести до високорелігійних країн, а РФ до держав із середнім рівнем релігійності. До того ж для прикриття тяжких злочинів та інших порушень права держава-агресор все активніше використовує поруч з квазіісторичною ще релігійну або квазірелігійну риторику. На жаль, переважна більшість російських релігійних організацій включилася у підтримку агресивної і геноцидної війни проти України, причому, за інформацією дослідника, фіксуються навіть прямі заклики до геноциду з боку окремих релігійних лідерів.

Водночас Андрій Іванець наголосив, що є різниця у ступені залученості «традиційних» релігійних організацій до підтримки війни проти України і навіть маємо випадок її засудження з боку лідера буддистів Калмикії. На його думку, важливо знайти механізми, які б зупиняли або мінімізували інструментальне використання Росією релігії у злочинних цілях. У дослідженні запропоновано цивілізованим державам і міжнародним організаціям, релігійним об’єднанням та авторитетам деякі заходи реагування на співучасть релігійних організацій Росії в агресивній війні проти України та геноциді української нації.

Під час презентації, зокрема, відбувся обмін думками між Андрієм Іванцем та директором Інститут релігії та суспільства УКУ сходознавцем Романом Назаренком щодо відповідності сучасним реаліям та потребам українського суспільства інституалізованих форм міжрелігійної взаємодії в Україні, зокрема, Всеукраїнської Ради Церков, а також щодо нормалізації у майбутньому релігійного життя на деокупованих територіях держави.

Провідний науковий співробітник Музею Голодомору передав у бібліотеку Українського католицького університету україно- і англомовний варіанти свого дослідження.