У Львові вшанували пам’ять жертв Янівського концтабору
У неділю, 2 вересня, в Урочищі «Піски» (вул. Омеляна Ковча) відбувся меморіальний концерт з нагоди 75-ої річниці ліквідації ґетто та Янівського концтабору у Львові. Про це повідомляє Zaxid.net.
Вшанувати історію жертв Янівського концтабору та Львівського ґетто прийшли міський голова Львова Андрій Садовий, головний рабин Львова та Західної України Мордехай Шломо Болд та багато львів’ян.
Заходи в Урочищі розпочались зі спільної молитви рабина, опісля якої онуки Яніни Шехелес та Олександра Шварца запалили свічки пам’яті. Також усі охочі в пам’ять про жертв поклали камінці. Далі відбувся меморіальний концерт.
«Ми з вами знаходимося на цьому скорботному місці, де за різними історичними джерелами загинуло до 200 тис. євреїв. Сьогодні ми можемо тільки пам’ятати, пам’ятати про тих, кого не повернеш», – сказала Адель Діанова, керівник Всеукраїнського благодійного фонду «Хесед Ар’є».
«Лише завдяки волі до життя, прагненню вижити і боротьбі мого дідуся, я можу тут перед вами стояти сьогодні, через 75 років після ліквідації Янівського концтабору. Ніколи не забуду усі ті історії, які розповідав мені дідусь протягом життя і всі ті поради, які він мені давав для мого майбутнього. Він завжди казав мені, що потрібно брати активну участь у різних суспільних, важливих благодійних проектах так само, як і він тут робив у Львові. Мій дідусь зробив цю роботу справою усього свого життя, це дуже співголосно зі словами, які каже нам наша релігія», – розповів онук Доктора Олександра Шварца Артур Шварц.
Цікаво, що власне Олександр Шварц встановлював камінь, біля якого сьогодні відбулась молитва та поминальні заходи.
Під час меморіального концерту в Урочищі «Піски» (вул. Омеляна Ковча) Ukrainian Festival Orchestra під керівництвом Івана Остаповича виконали першу та третю частину симфонії № 6 «Трагічної» австрійського композитора і диригента Ґустава Малера.
Нагадаємо, 2 вересня у межах Європейських днів єврейської культури Україна та весь світ згуртувалися, аби згадати та спільно переосмислити страшну історію жертв Янівського концтабору та Львівського ґетто. У часи Другої світової війни Янівський концтабір був місцем жахіть Голокосту у регіоні, а Львівське ґетто — третім за величиною у Східній Європі.
Трагічні роковини Голокосту у Львові дали поштовх до об’єднання різних організацій та ініціатив міста, щоб спільно актуалізувати складну та багато років замовчувану спадщину. Упродовж року в межах програми відбуваються академічні, культурні, мистецькі події, виставки у публічному просторі міста, що ознаменували початок подальших досліджень теми Голокосту.