Триває онлайн-марафон історій українців-рятівників євреїв під час Другої світової війни

Триває онлайн-марафон історій українців-рятівників євреїв під час Другої світової війни - фото 1
Верховна Рада України встановила 14 травня – Днем пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни. 11–13 травня (11:00–14:00) Національний музей історії України у Другій світовій війні спільно з Українським інститутом національної пам'яті проводить онлайн-марафон. Українці рятували євреїв від нацистів, переховуючи їх, або видаючи їх за своїх родичів. При цьому самі рятівники ризикували не лише власним життям, а й життям своїх рідних.

Під час марафону:

- розповідають історії порятунку євреїв із усіх регіонів України;
- презентують відеоісторії, зроблені на основі документальних фото;
- ділиться контентом проєкту «Українці-рятівники».

Марафон транслюється на сторінках музею та УІНП у фейсбуці.

У онлайн-марафоні беруть участь члени родин праведників, представники єврейських організацій, історики, а також музейники з Вінниччини, Волині, Закарпаття, Запоріжжя і області, Києва, Київщини, Луганщини, Одещини, Полтавщини, Чернігівщини, Харківщини, Хмельниччини, Івано-Франківщини, Львівщини.

Для вшанування людей, які вчинили подвиг, рятуючи євреїв, держава Ізраїль із 1963 року нагороджує таких рятівників почесним званням «Праведник народів світу» та почесним громадянством Ізраїлю.

Триває онлайн-марафон історій українців-рятівників євреїв під час Другої світової війни - фото 72204

 

Праведниками в юдаїзмі називають людей, які дотримуються основних законів, покладених на людство.

Станом на 1 січня 2020 року офіційно в Україні визнано 2659 праведників. За кількістю визнаних праведників Україна четверта серед країн у світі.
Водночас, тисячі українців-рятівників євреїв досі залишаються невизнаними й невідомими, наголошує Український інститут Національної пам'яті.

Серед них і Митрополит Андрей Шептицький.

Шептицький керував операцією з порятунку більш ніж 150 єврейських дітей у роки Голокосту на заході Україні. Він не тільки давав накази переховувати єврейських дітей у монастирях, але й забороняв їх хрестити, щоб зберегти їх для єврейського народу.

«Склалася абсурдна ситуація – молодший брат митрополита архимандрит Климентій Шептицький, а також ігуменя Олена Вітер, які виконували прямі вказівки митрополита Андрея Шептицького, обидва отримали почесні звання «Праведників народів світу» від «Яд Вашем», а митрополит, який стояв на чолі цієї вкрай ризикованої для життя операції, не отримав цього звання», – писав у листі головний рабин України Моше Реувен Азман до керівника ізраїльського інституту «Яд Вашем».

Під час нацистського Голокосту Україна втратила 1,5 мільйона євреїв.