У Малайзії християнам дозволили використовувати слово Аллаг на позначення Бога

12.03.2021, 10:52
Світові
У Малайзії християнам дозволили використовувати слово Аллаг на позначення Бога - фото 1
Вищий суд Малайзії скасував заборону на використання християнами слова Аллаг на позначення Бога. Рішення стало завершенням багаторічної судової тяганини у справі, порушеної за позовом християнки, що в неї конфіскували релігійні матеріали, бо вони містили слово Аллаг.

Як повідомляє Іслам в Україні з посиланням на BBC, проблема використання немусульманами слова Аллаг у минулому викликала напруженість і навіть насильство в Малайзії. Близько двох третин населення країни становлять мусульмани, але є й великі християнські громади. Останні заявляють, що століттями використовували слово Аллаг, що прийшло в малайську мову з арабської, на позначення Бога, і що заборона порушує їхні права.

Конституція Малайзії гарантує свободу віровизнання, але останніми роками посилилася релігійна напруженість. 2008 року влада Малайзії вилучила компакт-диски у християнки Джилл Айрленд Лоуренс Білл в аеропорту, виявивши в назвах записів малайською мовою слово Аллаг. Потім пані Білл подала позов проти заборони використання християнами цього слова в публікаціях.

У середу, 10 березня 2021 року, після понад десяти років, Вищий суд Куала-Лумпура ухвалив, що вона має право не стикатися з дискримінацією на підставі своєї віри. У своєму рішенні суддя Нор Бі зазначає, що слово Аллаг разом із трьома іншими словами арабського походження — Кааба (головна святиня Ісламу в Мецці), Байтулла (Дім Бога) та солат (молитва) — можуть використовувати християни.

Суддя Нор Бі заявила, що директива, яка забороняє використання цих чотирьох слів, була «незаконна та неконституційна».

«До свободи визнавати свою релігію належить і право володіти релігійними матеріалами», — сказала вона.

В іншому випадку місцева католицька газета The Herald подала до суду на уряд, заявивши, що не може використовувати слово Аллаг у своєму виданні малайською мовою для опису Бога, як його розуміють християни. 2009 року суд нижчої інстанції виніс рішення на користь The Herald і дозволив виданню використовувати це слово. Рішення викликало сплеск релігійної напружености між мусульманами і християнами — десятки церков і кілька мусульманських молитовних зал зазнали нападів і були спалені. 2013 року рішення скасував Апеляційний суд, відновивши заборону.

Днями малайзійська політична коаліція Muafakat Nasional закликала передати останнє рішення Вищого суду до Апеляційного суду.