У мережі показали унікальне фото, як за часів СРСР знищили одну з найбільших святинь Русі в Києві

21.10.2021, 14:28
Культура
У мережі показали унікальне фото, як за часів СРСР знищили одну з найбільших святинь Русі в Києві - фото 1
У мережі показали фото, як руйнували одну з головних святинь Києва - Михайлівський Золотоверхий монастир XII століття. Більшовики вчинили жахливий злочин у 1933-37 роках, якраз у розпал сталінських репресій та активної антицерковної політики.

Джерело: Новини.LIVE

Відповідне фото опублікували у Facebook-спільноті "Клуб Корінного Киянина".

У 1934 році столиця України була перенесена до Києва і радянський уряд прийняв рішення провести грандіозну реконструкцію історичного центру столиці, створивши новий урядовий центр. Згідно із задумом, Михайлівський собор і всі його споруди повинні були бути знищені. Що й казати, під знесення могла потрапити навіть Свята Софія Київська.

Крім того, що комплекс монастиря ніс величезну цінність саме для киян, оскільки це був храм на честь покровителя міста - архангелу Михайлу, а також мав безперечне історичне значення - до XX століття там вціліли унікальні фрески й мозаїки, які почали демонтувати в 1933 році.

Рішення про знесення храму і дзвіниці прийняли в лютому 1934 року, а всі роботи закінчили до страшного 1937.

На опублікованому знімку 1936 року видно, як розбирають дзвіницю монастиря, а сам собор вже позбувся куполів. Цеглу з розібраних споруд складали прямо в сквері, який і сьогодні з'єднує Михайлівський собор і Софію Київську і донині. Єдиним вченим, який не погодився підписати варварський акт на знищення святині був Микола Макаренко, за що його надалі знищила радянська влада.

А видатний режисер Олександр Довженко вважав стіни монастиря "віджилими свій вік" і підтримував ідею знесення визначної пам'ятки архітектури. На його думку, тут мав бути парк.

А ось фрески та мозаїки, які намагалися зберегти, а частину навіть перенесли в приміщення Софійського собору вціліли не всі. Під час нацистської окупації частина шедеврів давньоруського мистецтва була вивезена до Німеччини. А вже після війни частина скарбів опинилася в музейних зібраннях Москви. Природно, що повертати цінності Україні ніхто не став. Не сталося цього і після 1991 року....

Михайлівський Золотоверхий монастир був відроджений, а від урядового центру радянського Києва залишилася будівля, в якій зараз розташоване МЗС України.