Представники УПЦ МП та ПЦУ провели круглий стіл: Ми єдині у засудженні богослов'я війни
Про це повідомляє сайт ДЕСС.
Організаторами зустрічі виступили ініціативна група духовенства та вірян УПЦ МП і ПЦУ, Державна служба України з етнополітики та свободи совісті, а також громадські організації «Європейський центр стратегічної аналітики», «Центр святого Кирила Лукаріса» та «Відкритий Православний Університет Святої Софії-Премудрості».
Зустріч розпочалася молебнем, який відправив протоєрей Георгій Коваленко. Під час молебню звучали молитви за справедливий мир, цілісність та збереження України, а також за єднання та діалог між Православними Церквами України.
У межах зустрічі відбувся круглий стіл «Церква, суспільство, держава: діалог заради єднання та перемоги». Наскрізною темою дискусії та обговорень стала розбудова діалогу для взаємного порозуміння УПЦ МП та ПЦУ, а також спільні пошуки шляхів для майбутньої злагодженої співдії Православних Церков України.
Голова Державної служби України з етнополітики та свободи совісті Віктор Єленський наголосив, що консолідація суспільства – необхідна передумова нашої Перемоги і єдність українського Православ’я – важлива складова цієї консолідації. Безумовно, така консолідація навряд чи можлива без розриву УПЦ МП з Російською Церквою, яка перетворилася на інструмент виправдання російського вторгнення.
Очільник ДЕСС докладно зупинився на законопроектах, внесених до Верховної Ради України, метою яких є унеможливлення діяльності структур Московського Патріархату в Україні, а також на тих функціях, якими наділяють ДЕСС ці законопроекти.
Він особливо наголосив, що відсутність єдності Православ’я в Україні не має виправдання ані з євангельського, ані з канонічного, ані з морального огляду.
“Керівництво держави і, природно, Державна служба України з етнополітики та свободи совісті дуже зацікавлені в єдності православних, у єдності, де немає ані переможців, ані переможених, ані тріумфаторів, ані тих, кого везуть на щиті. Я дуже сподіваюся на зустрічні зусилля. Ви приступаєте до цієї роботи не на порожньому місці, звичайно, але в абсолютно нових умовах, коли часу на розкачку не залишилося”, – зазначив Голова ДЕСС.
Хоча серед учасників зустрічі і не було спільної думки у тому, якою може бути форма їхньої єдності, у тому, що ця єдність не має альтернативи, вони були одностайні.
“Найперше, що нас сьогодні об’єднує, — це уболівання за майбутнє Церкви в Україні. Мені хочеться вірити, що всі ми бачимо майбутнє в єдності”, — наголосив протоєрей Білоцерківської єпархії УПЦ МП Ігор Ковровський.
У своєму виступі він зазначив, що жоден із присутніх на зустрічі священиків УПЦ МП не представляє усю повноту Церкви й не уповноважений ухвалювати рішення, які б стосувалися діяльності її повноти.
“Проте ми повною мірою є голосом Церкви, за яким стоять громади й окремі віряни, з яких, зрештою, і складається Церква, — зауважив о.Ковровський. — Ми є єдині в засудженні російської агресії проти України, її суверенітету та територіальної цілісності, ми єдині у висловленні протесту проти позиції Московської Патріархії, і зокрема Патріарха Кирила щодо війни, розв’язаної російською воєнною машиною. Ми єдині у засудженні богослов’я війни, яке офіційно пропагується представниками московського патріархату”, — підкреслив він.
Протоієрей Волинської єпархії ПЦУ Володимир Вакін, зокрема, наголосив, що вважає єдиним можливим варіантом єдності у православ’ї повноцінне об’єднання релігійних об’єднань.
“Якщо ми говоримо про єдність у Православ’ї, то це не співіснування з іншими деномінаціями. Я хочу дивитися на православних України, як на співбратів у Христі, а не як на культурне вираження нашого співіснування. Тому що цього вимагає структура нашої Церкви. І саме за цю єдність ми маємо вболівати”, — зазначив Володимир Вакін.
Протоєрей Володимир також вважає, що відсутність мети об’єднання Церков може лише посилити міжцерковну конфронтацію. Нині це може використати Москва у власній пропаганді. Володимир Вакін також підкреслив, що одним із необхідних кроків, який необхідно зробити релігійним православним об’єднанням України, є налагодження зв’язку із Вселенським Православ’ям.
“Предметом нашого діалогу має бути єдність через об’єднання і приналежність до Вселенського православ’я. Має відновитися спілкування із Вселенським православ’ям та усіма помісними церквами, усі майбутні кроки до об’єднання варто робити у такій співпраці та діалозі”, — вважає протоієрей Володимир.
На свідчення спільних зусиль представники ініціативних груп ПЦУ та УПЦ підготують звернення до єпископату, духовенства і вірян церков, яке невдовзі буде опубліковано.
На свідчення спільних зусиль представники ініціативних груп ПЦУ та УПЦ МП підготують звернення до єпископату, духовенства і вірян церков, яке невдовзі буде опубліковано.