У Раді зареєстрували законопроекти про колаборціонізм: каратимуть і релігійні організації

26.02.2021, 14:10
Держава
У Раді зареєстрували законопроекти про колаборціонізм: каратимуть і релігійні організації - фото 1
У Верховній Раді України зареєстрували законопроєкти 5143 та 5144  «Про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо встановлення кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність)».

Про це повідомила нардеп Євгенія Кравчук у ФБ.

Законопроект «встановлює додаткові правові підстави для ліквідації політичних партій, громадських, благодійних чи релігійних організацій, професійних спілок та громадських формувань з охорони громадського порядку та державного кордону, уповноважені особи яких здійснювали» співпрацю із окупантами.

Як повідомила нардеп, над цією законодавчою ініціативою зараз працюватиме профільний комітет, редакція може змінитись, але, як каже вона: "Будемо розгортати широку дискусію з залученням експертного середовища, адже це важливо для відновлення справедливості та захисту української державності у всіх сферах її життєдіяльності".

Якщо ці законопроекти ВРУ прийме, то:

✅ Обмежить доступ колаборантів до обіймання посад, пов’язаних із виконанням функцій держави чи місцевого самоврядування, терміном на 1️⃣5️⃣ років.

✅ Передбачає інші відповідні покарання для осіб, які співпрацювали з державою-агресором, її окупаційною адміністрацією та/або її збройними чи воєнізованими формуваннями.

Зокрема, колабораційною діяльністю визнаватиметься:

▪️Публічне заперечення громадянином України здійснення збройної агресії проти України, встановлення та утвердження тимчасової окупації частини території України або публічні заклики громадянином України до:
1) підтримки рішень та/або дій держави-агресора, збройних формувань
та/або окупаційної адміністрації держави-агресора;
2) співпраці з державою-агресором, збройними формуваннями та/або
окупаційною адміністрацією держави-агресора;
3) невизнання поширення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями України;

▫️Позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю терміном від десяти до п’ятнадцяти років.

▪️Добровільне обіймання громадянином України посади, не пов’язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.

▫️Позбавлення права обіймати певні посади або займатися
певною діяльністю терміном від 10 до 15 років з конфіскацією майна або без такої.

▪️Здійснення громадянином України пропаганди у навчальних закладах, а також дії громадян України, спрямовані на впровадження освітніх стандартів держави-агресора.

▫️Виправні роботи терміном до 2 років або арешт до 6 місяців, або позбавлення волі терміном до 3 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю терміном від 10 до 15 років.

▪️Передача матеріальних ресурсів незаконним збройним чи воєнізованим формуванням, створеним на тимчасово окупованій території, та/або збройним чи воєнізованим формуванням держави-агресора, та/або провадження господарської діяльності у взаємодії з державою-агресором, незаконними органами влади, створеними на тимчасово окупованій території, в тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора.

▫️Штраф до 10 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі терміном від 3 до 5 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю терміном від 10 до 15 років та з конфіскацією майна.

▪️Добровільне обіймання громадянином України посади, пов’язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно- господарських функцій, у незаконних органах влади або добровільне обрання до таких органів, а також участь в організації та проведенні незаконних виборів та/або референдумів на тимчасово окупованій території, або публічні заклики до проведення таких незаконних виборів та/або референдумів на тимчасово окупованій території.

▫️Позбавлення волі терміном від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю терміном від 10 до 15 років та з конфіскацією майна або без такої.

▪️Організація та проведення заходів політичного характеру та/або здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором, та/або його окупаційною адміністрацією, спрямованих на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації чи збройних формувань та/або уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України, активна участь у таких заходах.

▫️Позбавлення волі терміном від 10 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю терміном від десяти до п’ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.

▪️Добровільне обіймання громадянином України посади в незаконних судових або правоохоронних органах, а також добровільна участь громадянина України в незаконних збройних чи воєнізованих формуваннях, створених на тимчасово окупованій території, та/або в збройних формуваннях держави-агресора чи надання таким формуванням допомоги у веденні бойових дій проти Збройних Сил України та інших військових формувань України.

▫️Позбавлення волі терміном від 12 до 15 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю терміном від 10 до 15 років та з конфіскацією майна або без такої.

✅ Створює правові умови (шляхом встановлення кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність) для ліквідації юридичних осіб, уповноважені особи яких співпрацювали з державою-агресором.

✅ Поширює на таке кримінальне правопорушення можливість спеціального досудового розслідування (in absentia – за відсутності обвинуваченого).


5️⃣1️⃣4️⃣3️⃣ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо забезпечення відповідальності осіб, які здійснювали колабораційну діяльність)», який:

✅ Доповнює попередній законопроєкт у частині обмеження доступу до виконання окремих функцій, пов’язаних із проведенням виборів усіх рівнів, а також доступу до військової служби та допуску до державної таємниці для осіб, які співпрацювали з державою агресором, її окупаційною адміністрацією та/або її збройними чи воєнізованими формуваннями.

✅ Встановлює додаткові правові підстави для ліквідації політичних партій, громадських, благодійних чи релігійних організацій, професійних спілок та громадських формувань з охорони громадського порядку та державного кордону, уповноважені особи яких здійснювали таку співпрацю.