У разі отримання Томоса про автокефалію, УПЦ КП вимагатиме визнання не українською УПЦ (МП), – Патріарх Філарет
Про перебіг і значення великого Собору Православних Церков, який відбувався з 16 до 26 червня на Криті і в якому взяли участь представники 10 з 14 Православних Церков світу, Патріарх Філарет розповів івано-франківським журналістам на прес-конференції під час його візиту на Прикарпаття.
Про перебіг і значення великого Собору Православних Церков, який відбувався з 16 до 26 червня на Криті і в якому взяли участь представники 10 з 14 Православних Церков світу, Патріарх Філарет розповів івано-франківським журналістам на прес-конференції під час його візиту на Прикарпаття.
Головною метою приїзду Патріарха Філарета було відвідання Манявського Хресто-Воздвиженського монастиря. Саме там щороку 7 липня, коли вшановуємо Івана Хрестителя, відбувається велика патріарша проща та Богослужіння. З кожним роком до Маняви прибуває все більше прочан, і не лише з України.
«Готували цей Собор протягом більше 50 років, – розповів на прес-конференції Патріарх. – Врешті-решт, всі Церкви домовилися про те, що він відбудеться, щоправда, на прохання Московського Патріарха його перенесли зі Стамбулу на Крит. З політичних причин. Перед Собором між усіма Церквами, які мали бути присутні узгодили дату, місце проведення та проекти всіх документів, що розглядалися на ньому. Але Москва несподівано відмовилася брати участь у ньому. Хоча не першою заявила про це. Думаю, що підбурила інших – Болгарську, Сербську, Антіохійську, Грузинську Православні Церкви, на які має вплив. Згодом Сербська Церква все ж приєдналася до Собору. Отже, Москва мотивувала свою відсутність тим, що Собор потрібно перенести на інший рік. Але Вселенський Патріарх Варфоломій наполіг на своєму. Скликав Синод, який постановив проводити Собор. Подія відбулася. Було прийнято всі документи, як і планувалося – про визначення автономії, про піст, про шлюб та відношення Православної Церкви. Ті Церкви, які не взяли участі, теж були не проти прийняття цих документів, але очікують на ще інший Собор. Московський Патріархат ще свого остаточного слова не сказав. 18 липня відбудеться засідання Священного Синоду МП, після якого заявлять про своє ставлення до Собору, що відбувся».
Патріарх Філарет вважає, що така реакція РПЦ та позиція Вселенського Патріарха Варфоломія щодо проведення Собору Православних Церков означає кінець Третього Риму, яким вважала себе Москва протягом століть. Отже, зараз припинився її великий вплив у православному світі. «РПЦ не вдалося зупинити Патріарха у проведенні Собору, – резюмує очільник УПЦ КП. – Саме тому, що вона перестала бути Третім Римом. Загалом Росія перестала впливати на світову політику, хоча хотіла б займати провідне становище у світі. Та зараз вона не така сильна як був СРСР».
Питання українського православ’я під час Собору не обговорювалося. Хоча, як розповів Патріарх Філарет, обговорювали його в кулуарах. Отже, загальна думка очільників різних Церков – це не є справою Росії, а всього православ’я. Також Патріарха Варфоломія. «Адже, свого часу Київська митрополія незаконно була приєднана до РПЦ, — наголошує Патріарх Філарет. – Отже, тому РПЦ не визнає її зараз, вважаючи Україну своєю канонічною територією. В свою чергу, Вселенський Патріарх так не вважає, а визнає Україну своєю канонічною територією. Тому він має право дати Томос на автокефалію Української Православної Церкви. Про це ми його і просимо. У цьому нас підтримує українська влада. Президент і Верховна Рада звернулися з цим проханням до Патріарха Варфоломія. Українська інтелігенція зібрала більше 5 тисяч підписів і теж передасть йому. Є також тисячі листів-звернень від вірних».
У разі отримання Томоса про автокефалію, першим, що могла б зробити УПЦ КП – це вимагати визнання не українською УПЦ (МП). Надалі відбулася б перереєстрація парафій чи на УПЦ КП чи на РПЦ. Відбуватися це мало б без тиску.
«В будь-якому випадку в Україні буде одна єдина Православна Церква, - резюмує очільник УПЦ КП. – Коли – залежить від Бога». Про це РІСУ повідомила Наталія Палій.