Created with Sketch.

У штаб-квартирі ОБСЄ показали сучасний вертеп про Голодомор

18 січня, 16:22

У штаб-квартирі ОБСЄ у Відні для представників дипломатичних місій відбувся показ українського сучасного вертепу про Голодомор «Різдво із Ґаретом Джонсом».

Про це повідомляє Укрінформ.

«У Гофбурзі для дипломатичних представництв ми поставили вертеп «Різдво із Ґаретом Джонсом». Це – унікальний вертеп, який розповідає про Голодомор 1932-1933 років та про використання Росією голоду як інструменту війни, і переплітається із триваючою зараз російською війною проти України», - зазначила у коментарі агентству організаторка заходу, українська мисткиня Яна Гринів.

Вертеп англійською мовою для іноземних дипломатів зіграли представники української громади Відня.

«Наш вертеп об'єднав лідерів 6 громадських організацій, письменників, художників, дизайнерів, журналістів, економістів, дослідників, співаків, школярів. Вони – з різних куточків України, хтось народився тут, хтось приїхав пізніше, у тому числі рятуючись від російської війни. У них – різний бекграунд, професії, життєві ситуації, але всі вони об'єднані. А наш вертеп об'єднав минуле і сьогодення і розповідає про історію та традиції України, людей, які борються за свободу», - зазначила Гринів.

За сюжетом вертепу, на Різдво 2023 року Бог посилає в Україну британського журналіста Ґарета Джонса, який першим розповів світові про Голодомор в Україні у 1933 році. Як відомо, через два роки Ґарета було вбито і він так і не здійснив свою другу подорож в Україну. На дев'яносту річницю Голодомору Бог кличе до себе Ґарета і дозволяє йому разом з різдвяними ангелами відвідати Україну і подивитися, як живуть українці майже століття опісля. Несподівано для себе Ґарет опиняється у країні, яка сама, перебуваючи у стані війни, навіть підправляє зерно тим країнам, де хоча й немає війни, але не вистачає їжі.

Вертеп був написаний київською авторкою Тетяною Шпайхер, яка створює різдвяні п'єси вже понад десять років. У її вертепах Христос народжується в Україні в різних містах і в різних історичних періодах.

Авторка переконана, що традиційний український вертеп за своєю природою завжди сучасний і покликаний презентувати світу не лише українську культуру, але й розповідати українську історію.

«Традиційний український вертеп виник понад 300 років тому і, з одного боку, він є унікальним явищем української культури, а з іншого – розвивався паралельно до того, як вертепні шопки і вертепні драми розвивалися в багатьох європейських країнах. І це лише демонструє, наскільки глибоко українська культура інтегрована у європейську культуру», - зазначила в коментарі агентству Шпайхер.

За її словами, у традиційному вертепі завжди порушувалися ті теми, які хвилювали українців, які ставили вертеп. І сьогодні, коли українці знову борються за своє виживання вже у час війни, тема Голодомору є однією із центральних.

«З одного боку йдеться про найбільшу трагедію українського народу, а з іншого – вертеп показує, який шлях протягом 90 років пройшли самі українці, які усвідомили, що наше фізичне виживання залежить від того, чи захищаємо ми свою свободу і свою культуру. У 1932–1933 рр. в Україні не було війни, але в поневолених українців забрали всю їжу – і вони вмирали з голоду. Натомість сьогодні, попри війну в Україні, українці годують і себе і інших», – зазначила авторка.

Закритий показ вертепу у вівторок у штаб-квартирі ОБСЄ відбувся за підтримки Постійного представництва України при міжнародних організаціях у Відні. Планується, що 22 січня у Відні пройде також відритий показ «Різдва із Ґаретом Джонсом» зі збором коштів на медичні турнікети для українських воїнів.

Читайте також
Культура Католицька Церква вшановує 12 листопада святого родом з України
18 січня, 21:45
Культура На Різдво та Новий Рік у Києві не буде жодних масових заходів
18 січня, 12:55
Культура Собор св.архистратига Михаїла відзначають 8 листопада Церкви візантійської традиції
18 січня, 19:01
Культура День всіх святих – 1 листопада
18 січня, 08:50