У Софії Київській відкрили виставку, присвячну 275-річчю спорудження Брами Заборовського

23.12.2021, 17:43
Культура
У Софії Київській відкрили виставку, присвячну 275-річчю спорудження Брами Заборовського - фото 1
На виставці, яка експонується в Брамі Заборовського, представлені матеріали, які розповідають про реставрацію споруди та її рецепцію митцями, поетами, істориками архітектури.

Про це повідомили у Національному заповіднику “Софія Київська”, передає Київ. Медіа.

У повідомленні зазначили, що Брама Заборовського збудована у 1746 року на замовлення митрополита Рафаїла Заборовського за проектом німця Йогана Готфріда Шеделя. Понад півстоліття Брама слугувала парадним в’їздом до софійської резиденції київських митрополитів.

У 1822-1823 роках проїзд через Браму замурували; тоді ж були розібрані і приміщення кордегардій. Інтерес до цієї пам’ятки відродився в 1910-х роках, коли в Україні зацікавилися мистецтвом бароко, і почалося його наукове вивчення. Браму Заборовського включають до числа канонічних об’єктів української архітектури кінця XVII – першої половини XVIII ст., зображення її репродукують у фахових та популярних виданнях.

Згодом у 1946 року були проведені детальні архітектурно-археологічні дослідження, зроблені обмірні креслення західного фасаду Брами. Ремонтно-реставраційні заходи 1950 року передбачали:

очищення від бруду і відновлення її ліпнини,
зняття грунту до первинного рівня,
відкриття закладеного проїзду;
встановлення воріт.

Із запланованого виконано лише очищення ліпнини від бруду і доповнення втрат. У 1952 році у петербурзькому архіві були віднайдені обмірні креслення Брами, зроблені А. Меленським 1819 року. У 1957 р. під час археологічних досліджень було виявлено фундаменти зовнішніх і внутрішніх стін східної частини Брами та прибудови з північного боку.

У 1982-1984 рр. фахівці Інституту «Укрпроектреставрація» розробили проєкт відновлення втрачених частин Брами Заборовського – кордегардій, склепінчатого перекриття над проїздом, східного фасаду та прибудови з північного її боку. Реалізувати цей проєкт вдалося лише в 2006-2010 рр. під керівництвом нинішнього генерального директора Заповідника Нелі Куковальської.

Наразі на виставці, яка експонується в Брамі Заборовського, представлені матеріали, які розповідають про реставрацію споруди та її рецепцію митцями, поетами, істориками архітектури.