• Головна
  • Новини
  • У Верховній Раді хочуть скасувати "Постанову (15.06.1992 р.) про невизнання обрання Глави УПЦ"...

У Верховній Раді хочуть скасувати "Постанову (15.06.1992 р.) про невизнання обрання Глави УПЦ"

27.10.2010, 12:40

У Верховній Раді України зареєстровано Проект Постанови про скасування заяви президії Верховної Ради від 15 червня 1992 року про неправомірність Архієрейського Собору УПЦ, який проходив у Харкові 27-28 травня 1992 року. В УПЦ КП вважають, що прийняття цього документа продемонструє негативне ставлення чинної влади до цієї Церкви.

Проект Постанови був зареєстрований 25 жовтня народним депутатом від Партії Регіонів Іваном Вернидубовим. Він пропонує скасувати заяву президії ВР від 15 червня 1992 року про визнання неправомірними підсумків Архієрейського собору УПЦ (МП), що проходив у Харкові 27-28 травня 1992 року, під час якого головою УПЦ МП був обраний Митрополит Володимир (Сабодан). Одночасно Архієрейський собор відсторонив тодішнього Главу УПЦ митрополита Філарета (Денисенка), який нині очолює УПЦ КП.

У заяві президії ВР від 15 червня 1992 року, зокрема, стверджується, що собор призвів до "чвар та конфліктних ситуацій в Українській Православній Церкві". "Українська держава не втручається у справи Церкви, але й не дозволяє діяти всупереч статуту того чи іншого релігійного об'єднання. Харківський собор УПЦ було проведено з порушеннями статуту УПЦ, а тому його рішення не можуть бути визнаними", – йдеться в документі.

Автор нового законопроекту нардеп Івана Вернидубова вважає, що президія ВР втрутилася у справи Церкви, що суперечить Конституції, згідно з якою Церква і релігійні організації в Україні відокремлені від держави. "Законність рішень Харківського собору, їх канонічну відповідність і обгрунтованість, а також обрання митрополита Володимира підтримали і підтвердили предстоятелі всіх православних Церков світу", – цитує слова депутата "Комерсант-Україна".

Прес-секретар глави УПЦ (МП) протоєрей Георгій Коваленко вважає, що проект постанови, якщо він буде прийнятий, лише констатує ситуацію, що склалася, оскільки, незважаючи на заяву президії ВР від 15 червня 1992 року, УПЦ (МП) зберегла державну реєстрацію, а Філарету довелося створювати нову Церкву – УПЦ КП. "Хоча це рішення було юридичним нонсенсом і не мало ніякої сили, нас воно образило", – зазначив протоєрей Георгій.

На думку представників УПЦ КП, скасування заяви 1992 ускладнить відносини між православними конфесіями. "Можлива відміна заяви президії буде політичним рішенням, таким же, як і його прийняття. Разом з тим вона продемонструє нинішнє негативне ставлення влади до УПЦ КП", – заявив глава інформаційно-видавничого відділу УПЦ КП єпископ Євстратій (Зоря).

Народний депутат України I скликання Олександр Гудима, який підтримав у 1992 році рішення президії ВР, відзначає, що "той документ приймався президією, а зараз такого органу немає, тому скасовувати його рішення просто абсурдно. По-друге, рішення Харківського собору дійсно незаконні, оскільки згідно з тодішнім статутом УПЦ, Главу Церкви могли обирати тільки з числа українських архієреїв, а митрополит Володимир ним не був (на момент обрання Володимир був митрополитом Ростовським і Новочеркаським)".