Муфтіят Дагестану звільнив двох керівників за заклики до "джихаду"
Про це повідомляє Радіо Свобода.
Причиною звільнення, як повідомляється, стала їхня радикальна позиція щодо ізраїльсько-палестинського конфлікту.
Місцеві канали уточнюють, що Саадуєв та Атаєв називали атаки ХАМАС на Ізраїль "джихадом", тобто священною війною. Це розходиться з позицією муфтіяту, який наголошує, що духовні лідери ісламських країн не оголошували джихад Ізраїлю. Раніше муфтіят просив своїх співробітників "не розбурхувати суспільство" гучними заявами.
"Досить того, що всі ми сьогодні солідарні щодо цієї страшної трагедії, у тому, що палестинці гинуть у своїх будинках мучениками. З ініціативи муфтія Дагестану у всіх мечетях проводяться колективні нічні молитви і Дуа. Самовільні виступи не гідні і не заохочуються для працівників ні однієї серйозної організації", – заявили у релігійному відомстві.
Після масових антиізраїльських та антисемітських виступів у Дагестані 29 жовтня муфтій Татарстану Каміль Самігуллін закликав владу проявити поблажливість до їхніх учасників, назвавши подію "провокацією західних спецслужб, які грають на почуттях віруючих". Глава Дагестану Сергій Меліков, навпаки, різко засудив бунтівників, назвавши їх "не чоловіками, не кавказцями та не дагестанцями". Глава Чечні Рамзан Кадиров заявив, що спроби масових заворушень у його республіці жорстко припинятимуться, у тому числі при необхідності із застосуванням зброї. При цьому Кадиров засудив військові дії Ізраїлю в секторі Газа і запропонував направити туди підконтрольні йому батальйони як миротворці.
Президент Росії Володимир Путін на нараді з приводу подій у Дагестані 30 жовтня заявив, що заворушення в Дагестані були інспіровані США за посередництва спецслужб України. Також він звинуватив США та інші країни Заходу у розпалюванні конфлікту на Близькому Сході. На думку президента, Захід стояв як за нападом ХАМАС на Ізраїль, так і за діями Ізраїлю.
Увечері в неділю, 29 жовтня, від кількох сотень до тисячі людей захопили аеропорт Махачкали, прийшовши туди з антисемітською акцією протесту перед прильотом рейсу з Тель-Авіва. Присутні протестували проти Ізраїлю і вимагали вигнати євреїв із регіону. Натовп увірвався до будівлі аеропорту і проник на льотне поле у пошуках пасажирів із Ізраїлю. Раніше у місцевих пабликах мешканців закликали зустрічати рейси з Тель-Авіва, щоб не допустити їхніх пасажирів до міста.
Мінохоронздоров'я Дагестану повідомило, що під час заворушень в аеропорту Махачкали постраждали більше 20 осіб, 10 з них отримали серйозні травми, у тому числі двоє перебувають у вкрай тяжкому стані. Постраждали дев'ятьох співробітників поліції.